Subiect "cand ies la pensie?" Deschis de claudia anton la data: 03/18/2014 3:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ies la pensie?
Scris de: claudia anton la data: 03/18/2014 3:45pm
Gen:F
Data nasterii:27.04.1958
Stagiul de cotizare: 18 ani, 6 luni, 24 zile
Stagiu asimilat: 7 ani, 11 luni
Grupa II-a: 4 ani, 6 luni
Alte date: Nascut si crescut: 6 copii
Intrebare: Cand voi iesi la pensie anticipat?
Re: cand ies la pensie?
Scris de: agiali seughin la data: 03/19/2014 1:55am
Gen:
Data nasteri;15-10-1965
Stagiul de cotizare:23ani-7 luni si 21 zile
Alte date:am un handicap accentuata permanenta
Intrebare:cand ies la pensie la limita de varsta
Re: cand ies la pensie?
Scris de: agiali seughin la data: 03/19/2014 4:54am
agiali seughin :
Gen:
Data nasteri;15-10-1965
Stagiul de cotizare:23ani-7 luni si 21 zile
Alte date:am un handicap accentuata permanenta
Intrebare:cand ies la pensie la limita de varsta
Re: cand ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 03/19/2014 5:40am
Pentru Claudia Anton
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 mai 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 4 ani si 6 luni nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar deoarece stagiul este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca stagiul este sub 6 ani.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresatera unui anumit numar de copii.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala pentruca pentru acesta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 1 luna fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat si nici de pensia anticipata pentruca pentru acesta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 39 ani si 1 luna fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat.
Re: cand ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 03/19/2014 6:43am
Pentru Agiali Seughin
Nu ati datele necesare pentru a va putea face un calcul corect al datei de pensionare pentru aceasta ne mai trebuiau urmatoarele :
- Genul : barbat sau femeie. Regretam ca nu va putem determina genul dupa nume. Va vom da raspunsul in ambele variante.
- Daca starea de handicap a fost dobandita inainte de prima angajare.
In lipsa acestor date raspunsul nostru este :
Pentru femeie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap accentuat, in data de 15 august 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca handicapul a fost dobandit inainte de prima angajare aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data de 15 august 2018.
Pentru barbat;
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap accentuat, in data de 15 octombrie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca handicapul a fost dobandit inainte de prima angajare aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data de 15 octombrie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1