Subiect "pensie" Deschis de rodica la data: 03/19/2014 9:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: rodica la data: 03/19/2014 9:56am
Gen:M
Data nasterii:13.03.1954
Stagiul de cotizare:42 ani 9 luni
Alte date:grupa 1 -12 ani si 8 luni
Intrebare:Unui pensionar cu pensie de invaliditate gr 3 din 1/2010 din 1/2014 i se transforma pensia de invaliditate in pensie la limita de varsta si primeste la pensie o diferenta de 33 RON.Este posibil sau recalcularea este gresita?Eu nu cred ca diferenta dintre o pensie de invaliditate grad 3 si o pensie la limita de varsta sa fie NESEMNIFICATIVA.Ce trebuie facut?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2014 5:51am
Nu ati dat datele necesare unei analize a situatiei dv. Pentru aceasta mai avem nevoie de urmatoarele date :
-Daca ati primit stagiu potential prin decizia de pensie de invaliditate si cat (noi presupunem ca nu ati primit)
- Stagiul complet de cotizare acordat prin decizia de pensie de invaliditate (noi presupunem 30 ani)
- Stagiul complet de cotizare acordat prin decizia de pensie pentru limita de varsta (noi presupunem 35 ani)
- Daca pe perioada pensiei de invaliditate de gr 3 ati lucrat cu jumatate de norma.
- Punctajul mediu anual realizat la pensia de invaliditate.
- Punctajul mediu anual realizat la pensia pentru limita de varsta..
Fara a face un calcul précis noi credem ca explicatia diferentei mici intre cele doua pensii este aceia ca punctajul mediu anual al pensiei de invaliditate a fost calculat conform legii 19/2000 valabila in anul 2010, utilizand stagiul complet de cotizare de 30 ani iar al pensiei pentru limita de varsta a fost calculat conform legii 263/2010 valabila in anul 2014, utilizand stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1