Subiect "Sistare pensie" Deschis de Iulia la data: 03/19/2014 11:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sistare pensie
Scris de: Iulia la data: 03/19/2014 11:49am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Incepand din luna februarie 2014, nu imi mai primesc penisa. Motivul invocate de cei de la Casa de Pensii este ca
1. As fi intrat in recalculare (in baza Ordonantei de Urgenta 4 din 2005) si
2. Ca noului soft ii trebuie (deja) mai mult de 2 luni pentru a face aceasta recalculare.
Explicatie care este absurda dat fiind ca:
1. OUG nr 4/2005 a fost abrogata in 2010, deci nu se putea face recalcularea pe baza acestei legi, dat fiind ca noi suntem in 2014
2. Unui soft nu ii poate lua atata timp sa faca o biata recalculare

Mentionez ca eu nu am facut nici o cerere de recalculare, aceasta procedura incepand in mod automat (in opinia celor de la casa de Pensii)

M-ar interesa parerile dumneavoastra in legatura cu aceasta situatie. Va multumesc.
Re: Sistare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2014 8:10am
Trebuie sa recunoastem ca ne-ati surprins cu aceasta situatie absurda.
Incepand cu 01 aprilie 2001 a intrat in vigoare legea pensiilor 19/2000 care a introdus un nou mod de calcul al pensiilor.
Deoarece modul de stabilire a punctajelor medii anuale pentru pensionarii care erau deja in pensie la data de 01 aprilie 2001 s-a dovedit a fi gresit s-a hotarat ca si pensile acestora sa fie recalculate conform legii pensiilor 19/2000. Actul normativ prin care s-a hotarat aceasta recalculare a fost OUG 4/2005 completata apoi prin legea 78/2005..
Deci softul dupa care s-a facut calculul a fost cel conform legii 19/2000.
Actiunea de recalculare a pensiilor conform acestei ordonante s-a incheiat la sfarsitul anului 2005 iar dupa aceasta s-au facut numai corectii in urma unor acte prezentate ulterior din cauza dificultatii obtinerii lor.
Legea 19/2000, OUG 4/2005 si legea 78/2005 au fost abrogate prin noua lege a pensiilor 263/2010 intrata in vigoare in data de 01 ianuarie 2011.
Deci explicatia data privind aceasta recalculare declansata in mod automat fie ca nu ati inteles-o dv fie ca nici cel care v-a explicat-o nu a inteles-o.
Pensia dv este un drept obtinut si nu poate fi suspendata decat respectand prevederii legii pensiilor si recalcularea pensiei conform acestei ordonante nu este prevazuta in lege.
Opinia noastra este ca sa faceti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii si sa o depuneti la registratura Casei de pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1