Subiect "intrebare" Deschis de bogdan nicolae la data: 03/20/2014 5:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: bogdan nicolae la data: 03/20/2014 5:28am
Gen:M
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Sunt un mai vechi corespondent al sitului d-voastra.Multumesc inca o data pentru competenta si promptitudine.Am o simulare calcul pensie pe situl d-voastra. Deoarece doresc anticipat pensionare in luna Septembrie 2014, nu am trecut punctaje pentru facultate si stagiu militar,punctaj stagiu grupa II d-voastra mi l-ati calculat.Intrebarea ar fi la calculul rezultat se aplica penalizarea aferenta perioadei ramase pana la varsta standard,CASS de 5,5%,impozit nu cred ca e cazul si beneficiez de coeficient de corectie la cuantumul pensiei rezultate?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/21/2014 5:58am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 08 septembrie 2014 :
- Veti primi un indice de corectie de 1,07 care se va aplica punctajului mediu anual iesit din calcul.
- Diminuarea pensiei va fi de 20,25 % pana la realizarea varstei standard de pensionare de 65 ani cand pensia se transforma in pensie pentru limita de varsta, se elimina diminuarea si se introduc in calcul perioadele asimilate stagiului de cotizare pentru facultate si stagiul militar.
- Din pensia rezultata din calcul se retine: CASS de 5,5 % pentru suma ce depaseste 740 lei si impozit de 16 % din suma ce depaseste 1000 lei dupa retinerea CASS.
Aceste retineri le puteti calcula cu programul de pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/calculul-impozitare-pensie.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1