Subiect "Trecerea Pensie invaliditate la limita de varsta" Deschis de Mihai Popescu la data: 03/20/2014 10:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea Pensie invaliditate la limita de varsta
Scris de: Mihai Popescu la data: 03/20/2014 10:27am
Gen:M
Data nasterii:18 iunie 1949
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:Am pensie de invaliditate (grad III, cu drept de munca 4 ore), obtinuta pe baza unei Decizii medicale pe care scrie "nerevizuibil". Sunt angajat (cu 4 ore) si am un salariu apropiat de valoarea pensiei, care este de 2250 lei(deci foarte aproape de limita la care nu mai am voie si pensie si salariu.Daca solicit trecerea de la pensia de invaliditate la cea pentru limita de varsta, valoarea pensiei recalculate poate depasi valoarea la care trebuie sa aleg intre pensie si salariu, deci pierd f mult
Intrebare: Pot sa nu solicit trecerea la pensia de limita de varsta si sa primesc in continuare pensia de invaliditate ? (si sa pot pastra, astfel si salariul). Dar daca am depus deja cererea de trecere de la o pensie la alta (de doua zile), pot sa revin si sa solicit anularea cererii ?
Multumesc
Re: Trecerea Pensie invaliditate la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/21/2014 8:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 18 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni.
Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu la realizarea varstei standard de pensionare, fara a fi necesara cererea.
Daca ati depus cerere puteti sa o retrageti pana la aparitia deciziei de pensionare dar acest demers nu are niciun efect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1