Subiect "trecerea de pensie anticipata la pensie la limita de varsta" Deschis de Stan Valerica la data: 03/20/2014 12:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecerea de pensie anticipata la pensie la limita de varsta
Scris de: Stan Valerica la data: 03/20/2014 12:43pm
Gen:
Data nasterii:29.07.1950
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:Am depus adeverinte care atesta ca am lucrat in grupa I, speciala ( sunt flautist) timp de 6 ani si 4 luni.
Intrebare:Vreau sa stiu daca beneficiez de reducerea varstei de pensionare dupa luarea in evidenta a adeverintelor de lucru in grupa I.
Re: trecerea de pensie anticipata la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/21/2014 8:44am
Nu ati precizat genul am luat in calcul masculin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in gr I echivalata cu conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare total de 41 ani.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in gr I echivalata cu conditii speciale (conform anexei 4 la legea pensiilor 263/2010n sau legea 380/2013) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1