Subiect "Pensie" Deschis de Maria la data: 03/22/2014 7:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Maria la data: 03/22/2014 7:27am
Gen: Masculin
Data nasterii: 26.04.1954
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua. Timp de 3 ani am fost pensionat pe caz de boala , având un bypass de la umăr pana la genunchi. Am fost respins de comisie pentru prelungirea pe caz de boala. Care este procedura in acest caz? Va multumesc anticipat.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 03/23/2014 11:03am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Intrebarea nu este clara. Presupunem ca doriti sa contestati decizia medicala emisa de cabinetul de experiza a capacitatii de munca . In acest caz decizia medicala asupra capacitatii de munca poate fi contestata, in termen de 30 zile de la comunicare, la Comisia Medicala de Contestatii, care functioneaza in cadrul centrelor regionale de experiza medicala a capacitatii de munca.
Contestatia se inregistreaza la cabinetul de expertiza medicala asupra capacitatii de munca care a emis decizia medicala asupra capacitatii de munca ce face obiectul contestatiei.
Solutionarea contestatiei trebuie sa fie facuta in termen de 45 de zile de la inregistrare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1