Subiect "Lucrez la pensie" Deschis de Nemet Imola la data: 03/22/2014 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lucrez la pensie
Scris de: Nemet Imola la data: 03/22/2014 7:48am
Gen:f
Data nasterii:26 apr 1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:PFA de 3 ani si 4 luni
Intrebare:
Buna ziua, va multumesc mult pentru ajutoarele acordate ,ati raspuns totdeauna repede si sunteti super documentati. Va multumesc ca existati.
Intrebrea mea cea noua ar fi ca : dupa iesirea la pensie la limita de varsta cu reducerea virstei de pensionare, eu lucrez de 3 ani si 4 luni .Am un PFA ,asta e forma cu care sunt colaboratoare la Provident. De cand lucrez nu am mai platit cota la pensie,stiind ca nu mai trebuie platit doar impozit si la sanatate. Acum daca cer recalcularea pensiei
pentru acest timp ,este posibil sa se accepte? Nu stiu nici acum daca trebuia sa cotizez la fondul de pensii sau nu.
Va multumesc anticipat,va doresc viata lunga sa puteti ajuta mereu. Imola
Re: Lucrez la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/23/2014 11:40am
Daca nu ati platit contributie de asigurare sociala (CAS) pe perioada respectiva nu puteti cere recalcularea pensiei.
Pensionarii care doresc sa-si mareasca punctajul mediu al pensiei pot incheia un cotract de asigurare sociala cu Casa de pensii in cadrul caruia trebuie sa plateasca o contributie minima de cca 250 lei. Opinia noastra este ca in cazul pensionarilor cu pensie pentru limita de varsta incheierea unui astfel de contract nu este avantajoasa deoarece avantajele sunt mult mai mici decat varianta depunerii acestor sume intr-un depozit bancar.
Multumim pentru cuvintele de apreciere. Va dorim si noi o pensie cat mai indelungata si dece nu putere de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1