Subiect "fisa calcul" Deschis de Lazar Ioan la data: 03/23/2014 1:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
fisa calcul
Scris de: Lazar Ioan la data: 03/23/2014 1:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: An iesit la pensie in 10 dec-2012 dupa 38 ani lucrati in grupa doi de munca (respectiv din 2001 conditiideosebite )
Am doua solicitari la Dvs :
1- La conditii deosebite de munca categorie2012)la cei 12 LUCRATI IN CONDITII DEOSEBITE se calculeaza si sporurile aferente grupei doi- respectiv toxicitate si se acorda cei 0.25 ca si la grupa doi de munca ?Am facut contestatie la CNJ IASI fiind nemultumit de pensia calculata de Casa Judeteana de Pensii. Dosarul a ajuns la CNPAS (Precizare,CONTESTATIA A FOST DEPUSA IN 12-03-2012 )va rog sa-mi precizati la ce compartiment l CNPAS sa ma adresez pentru a obtine veche fiSa de calcul a pensie facuta la CJP IASI?
VA MULTUMESC 23-03-2014 Ioan Lazar
Re: fisa calcul
Scris de: la pensie la data: 03/24/2014 1:55am
1 Pe perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 si inainte ca acestea sa fie incluse in salariu, sporurile pentru conditiile de munca se iau in calcul numai daca prezentati adeverinta
. Pe perioada dupa 01 aprilie 2001 toate sporurile au fost incluse in salariu si deci sunt luate in calcul automat.
Punctajul suplimentar de 25 % din punctajul lunar realizat se acorda si pentru perioada in care ati lucrat in grupa conditii deosebite similar perioadei in care ati lucrat in gr II de munca.
2 Pentru a obtine buletinul de calcul al pensiei (care de fapt este o fisa asa cum spuneti dv) il puteti cere la Casa Judeteana de Pensii Iasi, de care apartineti, fara a indica un anumit compartiment.
Re: pensie
Scris de: Lazar Ioan la data: 03/26/2014 1:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: va multumesc pentru raspunsul lamuritor !
O precizare se impune :
Dosarul meu de pensionare este la CNPAS BUCURESTI PENTRU A FI VERIFICATA CORECTITUDINEA CALCULUI FACUT- AM DEPUS CONTESTATIE CARE A IMPLINIT PE 12 MARTIE 2 ANI DE CLA DEPUNERE. DE AICI VREAU SA OBTINE FISA DE CALCUL ,CARUI COMPARTIMENT MA ADRESEZ ,PE SITE-UL LOR N-AM GASIT LAMURIRI.
DACA VA TRIMIT DOSARUL DE PENSIE RECONSTITUIT IMI PUTE-TI CALCULA PUNCTAJUL LUNAR SI TOTAL?

CU MULTUMIRI Ioan Lazar -Iasi
Re: fisa calcul
Scris de: la pensie la data: 03/29/2014 9:23am
Am precizat in raspunsul anterior ca pentru a obtine buletinul de calcul trebuie sa depuneti o cerere la Casa de pensii teritoriala de care apartineti fara a indica un compartiment anume.
Noi nu calculam pensii.
Daca aveti datele necesare puteti face un calcul estimativ al pensiei cu ajutorul programului de calcul de pe site.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta.
Dupa terminarea introducerii datelor reveniti pentru verificarea corectitudinii datelor introduse si daca ne precizati perioada exacta a stagiului in grupele de munca va calculam punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si va vom indica eventuale corectii.
Daca argumentele pentru care ati facut contestatie sunt clare opinia noastra este sa va adresati justitiei (la tribunal) prin deschiderea unei actiuni motivand ca nu ati primit raspuns la contestatie nici dupa 2 ani de la depunere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1