Subiect "Calculul pensiei perioada de ucenicie" Deschis de Maria la data: 03/23/2014 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei perioada de ucenicie
Scris de: Maria la data: 03/23/2014 11:41am
Gen:F
Data nasterii:09.02.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am urmat cursul de ucenicie in perioada 1969 - 1972 contractul de ucenic fiind incheiat cu intreprinderea, dar diploma de absolvire este de "Scoala Profesionala", desi in perioada de ucenicie nu am beneficiat de aceleasi drepturi ca si elevii scolii profesionale, respectiv vacante, rechizite, internat, cantina,haine, etc, Ucenicii aveam una luna pe an vacanta, salariul il primem ca si muncitorii respectiv avans si lichidare, concediu medical platit, s.a.
In cartea de munca nu este trecuta perioada de ucenicie, dar intreprinderea mi-a eliberat adeverinta cu salariul primit pe perioada uceniciei iar de al Casa de pensii am primit raspunsul ca "Nu exista dovada salarizarii pe perioada uceniciei". Beneficiez de valorificarea punctului de pensie pe acea perioada sau nu?
Re: Calculul pensiei perioada de ucenicie
Scris de: la pensie la data: 03/24/2014 4:42am
Daca ati avut incheiat contract de ucenicie cu intreprinderea, pe acea perioada ati primit retributie si intreprinderea v-a eliberat adeverinta, Casa de pensii trebuia sa va ia in calculul pensiei acea perioada.
Daca nu a facut-o depuneti o contestatie catre “Comisia Centrala de Contestatii”. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1