Subiect "LA CE VIRSTA IES LA PENSIE" Deschis de DOGARU CORNELIA la data: 04/28/2009 4:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
LA CE VIRSTA IES LA PENSIE
Scris de: DOGARU CORNELIA la data: 04/28/2009 4:04am
Gen:FEMININ
Data nasterii:26 01 1958
Stagiul de cotizare:27
Alte date:27 ANI VECHIME 15ANI GRUPA DEOSEBITA
Intrebare:LA CE VIRSTA IES LA PENSIE
Re: LA CE VIRSTA IES LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 04/28/2009 6:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Credem ca ati comis o eroare cu grupa de munca deoarece grupa de munca “ conditii deosebite” a existat numai dupa aprilie 2001 si dv nu puteati sa lucrati in conditii deosebite 15 ani in aceasta grupa. O parte din acest stagiu, daca nu tot, ati lucrat in gr II care dupa aprilie 2001 s-a echivalat cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pentru stagiu in gr II de munca lucrat inainte de aprilie 2001 se acorda un spor de vechime de 3 luni pentru fiecare an complet in gr II . Necunoscand stagiul dv in gr II nu putem sa va calculam sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 14 si 16 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani, adica in 26 ianuarie 2015, daca impreuna cu sporul de vechime pentru grupa de munca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 26 ianuarie 2018 adica in 26 ianuarie 2013 cu conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru reducerea de 3 ani a varstei de pensie nu se calculeaza reducerea pensiei anticipate partiale.
Re: LA CE VIRSTA IES LA PENSIE
Scris de: vasile vasile la data: 04/28/2009 9:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1