Subiect "Trecerea la pensia la limita de virsta" Deschis de Matache Cristina la data: 04/30/2009 1:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea la pensia la limita de virsta
Scris de: Matache Cristina la data: 04/30/2009 1:40am
Gen:F
Data nasterii:21.10.1954
Stagiul de cotizare:18 ani in grupa normala.
Alte date:din ianuarie 1999 pensie de invaliditate gradul 2 si in prezent.
Intrebare:Cind pot trece de la pensia de invaliditate la pensia la limita de virsta.
Re: Trecerea la pensia la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 04/30/2009 5:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deoarece la data primirii pensiei de invaliditate in anul 1999 nu aveati stagiul complet de cotizare calculul pensiei s-a facut prin acordarea un stagiu potential de 11 ani si 10 luni pe timpul caruia la calculul pensiei de invaliditate vi s-a acordat un punctaj anual de 0,6 puncte .
In acest caz trebuie sa faceti un calcul al punctajului pensiei la limita de varsta pentru a aprecia daca pensia la limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate pentru a opta pentru aceasta. In caz contrar aveti dreptul sa optati pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Dupa aprecierea noastra daca punctajul mediu al pensiei de invaliditate a fost mai mare de 0,5 puncte atunci pensia la limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1