Subiect "vechime totala care se ia in calcul" Deschis de Adriana Preda la data: 04/30/2009 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime totala care se ia in calcul
Scris de: Adriana Preda la data: 04/30/2009 5:16am
Gen: Feminin
Data nasterii: 21 mai l952
Stagiul de cotizare: 28 ani si 2 luni stagiul complet
Alte date: 8 ani si luni peste stagiul complet + 2 ani timp util + 80 zile adeverinta zilier, incadrata la 13 iulie 1972, fara grupa
Intrebare: Doresc sa stiu, deoarece am depus dosarul cu data de l aprilie 2009, c are este vechimea totala care mi se ia in calcul, cu cit voi fi penalizata, cit dureaza pina la emiterea unei decizii de pensionare, daca pot sa lucrez sau pot pleca pina la sosirea acesteia. Multumesc mult !
Re: vechime totala care se ia in calcul
Scris de: la pensie la data: 04/30/2009 7:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Situatia stagiului de cotizare este prezentata confuz.
Daca intelegem corect aveti 36 ani si 2 luni de stagiu de cotizare + 2 ani de stagiu utili, pentru perioada lucrata in agricultura, + 2 luni ca zilier care se adauga la stagiu de cotizare. In acest caz avand stagiu de cotizare cu peste 10 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare aveti dreptul la pensie anticipata care nu se mai diminuiaza fata de pensia la limita de varsta.
Durata pana la emiterii deciziei de pensionare nu o putem aprecia noi , ea depinde de functionarii Casei de Pensii, de numarul de dosare in calcul si de volumul de lucru. Pote dura de la cateva luni pana la o jumatate de an.
Daca angajatorul unde lucrati va permite puteti lucra pana la emiterea deciziei de pensionare si aceasta se plateste de la data incetarii activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1