Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de Lucia la data: 11/18/2023 1:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: Lucia la data: 11/18/2023 1:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Fractiunile de an de gr1 si conditii speciale daca insumate depasesc 12 luni cum se valorifica in vederea reducerii varstei de pensionare(se pierd,se considera speciale,deosebite?),conform legii263?Va multumesc.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/18/2023 9:27am
Fractiunile de an lucrate in grupele I si conditii speciale se cumuleaza si daca suma depaseste 12 luni se ia in calcul 1 an intreg la suma anilor intregi din cele doua grupe.
De exemplu daca un pensionar are lucrate stagiile de cotizare de 5 ani si 8 luni in gr I si 7 ani si 7 luni in conditii speciale se calculeaza reducerea varstei de pensionare pentru 13 ani in coditii speciale.
Cele 3 luni neutilizate la calculul de mai sus pot fi cumulate la randul lor cu fractiuni de an lucrate in grupele inferioare adica grupa II sau conditii deosebite si daca insumeaza minim 12 luni se ia in calcul un an plus la aceste grupe.
Exemplu daca un pensionar are lucrate stagiile de cotizare de 5 ani si 8 luni in gr I, 7 ani si 7 luni in conditii speciale si 2 ani 10 luni in conditii deosebite se calculeaza reducerea varstei de pensionare pentru 13 ani in coditii speciale si 3 ani in conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1