Subiect "Pensie limita de varsta in anul 2024" Deschis de PARIS TINCUTA la data: 11/20/2023 9:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta in anul 2024
Scris de: PARIS TINCUTA la data: 11/20/2023 9:44am
Gen: FEMININ
Data nasterii: 08.12.1963
Stagiul de cotizare: 43 ANI
Alte date: AM DECIZIE PENSIE ANTICIPATA FARA A O PUNE IN PLATA
Intrebare:Conform noii legi in anul 2024 :Art. 56 - Persoanele care au depăşit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puţin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr.5.
Pot dupa iesirea la pensie sa mai lucrez cu contract de munca?
Re: Pensie limita de varsta in anul 2024
Scris de: la pensie la data: 11/20/2023 11:11am
Daca exprimarea dv este corecta si in prezent beneficiati de pensie anticipata, nediminuata, la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor, daca prevederile din proiectul acesteea se mentin, pensia dv se transforma in pensie pentru limita de varsta, conform art 144 alin (3) si puteti sa cumulati pensia cu salariu.
Daca insa in prezent beneficiati de pensie anticipata partiala, diminuata, la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor, daca prevederile din proiectul acesteea se mentin, pensia se va transforma in pensie anticipata, diminuata, si nu puteti beneficia de prevederile art 56, mentionat de dv si nu puteti sa cumulati pensia cu salariu.
Re: Pensie limita de varsta in anul 2024
Scris de: Paris Tincuta la data: 11/21/2023 12:19pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensie limita de varsta in anul 2024
Scris de: Paris Tincuta la data: 11/21/2023 12:29pm
Paris Tincuta :
Gen:
Data nasterii:08.12.1963
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare:[/quote, Revin, am decizie pendie anticipata nediminuata avand 8 ani peste stagiul de cotizare, dar nu beneficiez de pensie, nu am desfacut ctr de munca, deci nu este in plata, in anul 2024,odata cu implementarea noii legi, pot beneficia de pensie transformata in limita de varsta si sa lucrez cu ctr.de munca? Multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1