Subiect "cumul pensie cu salariu" Deschis de IONESCU IULIAN la data: 02/01/2024 1:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul pensie cu salariu
Scris de: IONESCU IULIAN la data: 02/01/2024 1:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua!
Daca am varsta de 60 ani si un stagiu de cotizare de 40 de ani conform noii legi ma pot pensiona anticipat fara diminuarea pensiei cu 5 ani mai devreme,adica la 60 de ani.Dupa pensionare in aceste conditii mai pot lucra si sa cumulez pensia cu salariu?In aceasta situatie se tine cont si de armata?
Va multumesc!
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: GicaH la data: 02/01/2024 3:01am
IONESCU IULIAN :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua!
Daca am varsta de 60 ani si un stagiu de cotizare de 40 de ani conform noii legi ma pot pensiona anticipat fara diminuarea pensiei cu 5 ani mai devreme,adica la 60 de ani.Dupa pensionare in aceste conditii mai pot lucra si sa cumulez pensia cu salariu?In aceasta situatie se tine cont si de armata?
Va multumesc!


Daca ai peste 60 ani si stagiu de cotizare 40 ani (adica stagiul complet de cotizare plus 5 ani) te poti pensiona la limită de vârstă duoa 1 septembrie, daca ai sub 5 ani peste stagiul complet de cotizare te pensionezi anticipat cu diminuare, faca ai peste 60 ani.
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 02/01/2024 3:13am
Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani daca aveti stagiul de cotizare contributiv (lucrat) de 40 ani. La acest tip de pensie stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar se ia in calculul punctajului pensiei dar nu se ia in calculul stagiului de cotizare contributiv de 40 ani necesar.
Dupa pensionare cu acest tip de pensie aveti dreptul sa cumulati pensia cu salariul obtinut prin contract de munca.
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: Ionescu Iulian la data: 02/01/2024 4:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos!
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: IONESCU IULIAN la data: 02/01/2024 4:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In cazul care ma pensionez anticipat acum cu penalizare dupa actuala lege,de la 1 septembrie raman in continuare cu penalizarea pana la implinirea varstei de 65 ani?

Multumesc frumos!
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: Ionescu Iulian la data: 02/01/2024 4:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos!
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 02/01/2024 4:36am
Asteptam normele de aplicare ale noii legi a pensiilor 360/2023 pentru a vedea cum se modifica dreptul de iesire la pensie, pentru limita de varsta, al pensionarilor cu pensie anticipata partiala obtinuta conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010.
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: GicaH la data: 02/03/2024 7:37am
la pensie :
Asteptam normele de aplicare ale noii legi a pensiilor 360/2023 pentru a vedea cum se modifica dreptul de iesire la pensie, pentru limita de varsta, al pensionarilor cu pensie anticipata partiala obtinuta conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010.


Până așteptăm aceste Norme, CNPP a dat ordin să se ia declarații pe propria răspundere că nu se angajează până la 70 ani, celor care au depus sau depun dosarul de pensionare după 1 ianuarie 2024....
penalizare sau fara daca indeplinesc conditiile art 56 din noua lege
Scris de: IONESCU IULIAN la data: 06/03/2024 5:20am
GicaH :
la pensie :
Asteptam normele de aplicare ale noii legi a pensiilor 360/2023 pentru a vedea cum se modifica dreptul de iesire la pensie, pentru limita de varsta, al pensionarilor cu pensie anticipata partiala obtinuta conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010.


Până așteptăm aceste Norme, CNPP a dat ordin să se ia declarații pe propria răspundere că nu se angajează până la 70 ani, celor care au depus sau depun dosarul de pensionare după 1 ianuarie 2024....


Buna ziua!

Dupa aparitia normelor, in situatia in care sunt pensionat cu penalizare dupa actuala lege,de la 1 septembrie(la cerere)ma pot pensiona la limita de varsta conform art 56 noua lege daca intrunesc conditiile de varsta 60 ani si vechime 40?Am dreptul sa lucrez apoi in continuare si sa cumulez pensia cu salariul?Multumesc frumos
Re: cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 06/03/2024 8:11am
Daca indepliniti conditiile de iesire la pensie pentru limita de varsta conform art 56 din legea pensiilor 360/2023 dupa intrarea in vigoare a acestei legi puteti cere transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta iar dupa primirea deciziei puteti cumula pensia cu salariu realizat prin angajare cu contract de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1