Subiect "Puncte de stabilitate" Deschis de Biro la data: 05/21/2024 8:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte de stabilitate
Scris de: Biro la data: 05/21/2024 8:13pm
Gen:f
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial începând cu decembrie 2020. Nu am pus in aplicare imediat decizia si am mai lucrat 6 luni. Apoi am incetat activitatea si am pus in aplicare decizia de pensionare anticipata. În octombrie 2023 am primit decizia de trecere la pensie pentru limita de varsta. Punctele de stabilitate conform Legii nr 360/2023, îmi vor fi acordate conform primei decizii de pensionare anticipată sau celei din 2023-de pensie la limita de varsta, care include și cele 6 luni lucrate după emiterea deciziei de pensionare anticipată, respectiv, după decembrie 2020?
Va multumesc mult pentru tot ceea ce faceti și vă doresc multă sănătate!
Re: Puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 05/22/2024 5:44am
Biro :
Gen:f
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial începând cu decembrie 2020. Nu am pus in aplicare imediat decizia si am mai lucrat 6 luni. Apoi am incetat activitatea si am pus in aplicare decizia de pensionare anticipata. În octombrie 2023 am primit decizia de trecere la pensie pentru limita de varsta. Punctele de stabilitate conform Legii nr 360/2023, îmi vor fi acordate conform primei decizii de pensionare anticipată sau celei din 2023-de pensie la limita de varsta, care include și cele 6 luni lucrate după emiterea deciziei de pensionare anticipată, respectiv, după decembrie 2020?
Va multumesc mult pentru tot ceea ce faceti și vă doresc multă sănătate!


Părerea mea este că vi se vor acorda puncte de stabilitate adăugate la stagiul contributiv din ultima decizie de pensionare, pentru perioada de peste 25 ani contributivi.
Re: Puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 05/27/2024 2:19am
Vi se vor calcula puncte de stabilitate pentru perioada care depaseste 25 ani in care se include si perioada de 6 luni lucrata dupa decizia de pensie aticipata deoarece in acea perioada nu ati cumulat pensia cu salariu, pensia anticipata fiind suspendata.
Re: Puncte de stabilitate
Scris de: Biro la data: 05/27/2024 9:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Vă mulțumesc și mă bucur mult pentru răspuns!
Re: Puncte de stabilitate
Scris de: Biro la data: 05/27/2024 9:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Vă mulțumesc mult pentru răspunsul dat!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1