Subiect "Lamurire suplimentara" Deschis de TUCA GABRIEL la data: 05/22/2024 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lamurire suplimentara
Scris de: TUCA GABRIEL la data: 05/22/2024 3:54am
Gen:M
Data nasterii:11.09.1962
Stagiul de cotizare:
Actual: 38 ani 4 luni 17 zile (fara Stagiul Militar)
Dupa 1 Septembrie:41 ani 1 luna 1 zi (adaugat stagiul militar/1 an 7 luni si 9 zile + 1 luna si 14 zile din 2024/ rest aprilie si mai2024)
Alte date:
Intrebare:
Am depus dosar pensionare anticipata partiala in data de 10.04.2024.In acest moment dosarul se afla in stadiul"la verificator" motiv pentru care nu a sosit decizia sau calculatia.
Am depus documentatia inainte de Septembrie pentru a putea beneficia de IC 1.41 la calculatia punctelor in plata - conform Legii 263.Nu se stie pe viitor cum se mai schimba legile si este posibil ca acest IC sa fie util.Ce este castigat ramane un bun castigat.
In prezent venitul realizat este = cu venitul brut INS luat in calcul la punctaj, motiv pentru care lunar acel 1.01 nu prea ajuta la cresterea punctajului de pensie.
Avand in vedere ca in trecut am realizat venituri in medie de peste 2.5 - 3 pcte lunare, prezenta la serviciu in acest moment "mai mult incurca".
Intrebararile mele sunt:
1.Dupa 1 Septembrie, actuala pensie anticipata partiala se transforma in pensie limita de varsta( 62 ani in septembrie)avand in vedere perioada stagiului militar si dif lucrata in 2024?
2.Trecerea la pensia limita de varsta elimina penalitatea de 0.3 X nr luni pana la varsta de pensionare 65 ani?
3.Considerati ok alegerea de a accepta pensia anticipata partiala avand in vedere IC si penalizarea?
Voi depune in luna August 2024 cerere de Recalculare pentru a prinde si perioada aprilie + mai 2024 in punctaj.
Va multumesc anticipat de raspuns, de tot efortul dumneavoastra si rabdarea in a raspunde noua, tuturor!
Cu stima,
Gabriel Tuca
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: GicaH la data: 05/22/2024 8:04am
TUCA GABRIEL :
Gen:M
Data nasterii:11.09.1962
Stagiul de cotizare:
Actual: 38 ani 4 luni 17 zile (fara Stagiul Militar)
Dupa 1 Septembrie:41 ani 1 luna 1 zi (adaugat stagiul militar/1 an 7 luni si 9 zile + 1 luna si 14 zile din 2024/ rest aprilie si mai2024)
Alte date:
Intrebare:
Am depus dosar pensionare anticipata partiala in data de 10.04.2024.In acest moment dosarul se afla in stadiul"la verificator" motiv pentru care nu a sosit decizia sau calculatia.
Am depus documentatia inainte de Septembrie pentru a putea beneficia de IC 1.41 la calculatia punctelor in plata - conform Legii 263.Nu se stie pe viitor cum se mai schimba legile si este posibil ca acest IC sa fie util.Ce este castigat ramane un bun castigat.
In prezent venitul realizat este = cu venitul brut INS luat in calcul la punctaj, motiv pentru care lunar acel 1.01 nu prea ajuta la cresterea punctajului de pensie.
Avand in vedere ca in trecut am realizat venituri in medie de peste 2.5 - 3 pcte lunare, prezenta la serviciu in acest moment "mai mult incurca".
Intrebararile mele sunt:
1.Dupa 1 Septembrie, actuala pensie anticipata partiala se transforma in pensie limita de varsta( 62 ani in septembrie)avand in vedere perioada stagiului militar si dif lucrata in 2024?
2.Trecerea la pensia limita de varsta elimina penalitatea de 0.3 X nr luni pana la varsta de pensionare 65 ani?
3.Considerati ok alegerea de a accepta pensia anticipata partiala avand in vedere IC si penalizarea?
Voi depune in luna August 2024 cerere de Recalculare pentru a prinde si perioada aprilie + mai 2024 in punctaj.
Va multumesc anticipat de raspuns, de tot efortul dumneavoastra si rabdarea in a raspunde noua, tuturor!
Cu stima,
Gabriel Tuca


Din punctul meu de vedere:
1.Da, dacă aveți 40 ani stagiu de cotizare din care 35 ani contributivi.
2.Da
3.Da
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: Marius la data: 05/23/2024 2:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In situatia domnului Tuca ma gasesc si eu, mai putin faptul ca inca nu am depus dosarul pt. pensionare anticipata partial.
Am evitat insa ca am primit la un moment dat raspunsuri de genul ca pt. trece la limita de varsta din pensie anticipata partial "se poate depune cerere", cam asa era expresia.
Am zis sa nu risc pt cateva luni, mai ales ca fiecare luna lucrata imi aduce pe langa punctajul din contributie si un punctaj de stabilitate.
Nu as pierde chiar mult daca as depune dosarul acum, penalizarea ar fi mica in cazul meu iar pana la 65 de ani mai am 2.
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: TUCA GABRIEL la data: 05/23/2024 4:30am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Nu luna aduce puncte de stabilitate consistente, ci ANUL.
Atentie:
Indicele de Corectie IC de 1.41 mai este valabil pana la 01 Sept, dupa care acesta dispare conf legii 360 si ce se primeste .....ramane primit.Nu stim ce si cum vor evolua legile pe viitor si poti sa te trezesti ca se trece iar la un calcul pe media de puncte ....
Zi buna
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: Marius la data: 05/23/2024 5:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cei ce beneficiaza de IC 1.41 din formula de calcul a legii 263, pierd f. putin fata de noua formula cu VPR=81. In cazul meu din calcul mi-a iesit vreo 30 lei. Castiga cei cu IC mai mic.
Eu as pierde un pic la armata dupa noua lege, dar asta e, am doar 42 ani de munca (mi-ar trebui 43 pe legea 263 - pt a iesi anticipat fara penalizare si sa imi ia in calcul si armata). Dar castigam la punctele de stabilitate.
Noi pt ca am cotizat si inainte de 2001 mai beneficiem si de punctajul de la pensia suplimentara.
Orice zi lucrata peste 25 ani aduce puncte de stabilitate. Uite articolul din Normele de aplicare.
Art. 54
(1) Numărul de puncte de stabilitate se acordă pentru stagiul de cotizare contributiv de peste 25 de ani contributivi realizaţi în sistemul public.
(2) Numărul de puncte de stabilitate se acordă şi pentru fracţiuni de an astfel:
a) 0,50 puncte pentru fiecare an realizat peste 25 de ani până la 30 de ani inclusiv, 0,04167 puncte pentru fiecare lună, respectiv 0,00139 puncte pentru fiecare zi;
b) 0,75 puncte pentru fiecare an realizat peste 30 de ani până la 35 de ani inclusiv, 0,06250 puncte pentru fiecare lună, respectiv 0,00208 puncte pentru fiecare zi;
c) un punct pentru fiecare an realizat peste 35 de ani, 0,08333 puncte pentru fiecare lună, respectiv 0,00278 puncte pentru fiecare zi.
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: TUCA GABRIEL la data: 05/23/2024 12:27pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc Marius!
Nu stiam nimic despre pensia suplimentara.Din CM nu reiese aceasta info.
Eu am lucrat asa:
Angajat Sep 1981 - Stagiul militar Aprilie 1982-Noi1983, dupa care din Dec 1983....Non Stop pana in 2020 / 2021 cand am avut ceva "pauza"...iar din 2021 pana in 2024.
Crezi ca mi s au oprit taxe pentru pensia suplimentara?De unde pot afla?
Multumesc si apreciez raspunsurile tale!
Respect!
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: Marius la data: 05/24/2024 12:20am
TUCA GABRIEL :
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu stiam nimic despre pensia suplimentara.Din CM nu reiese aceasta info.
Respect!

Uite un raspuns mai vechi pe aceasta platforma a domnului LaPensie:

"Cotizarea pentru pensia suplimentara a fost prevazuta prin legea veche a pensiilor 3/1977 completata prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului 31/1998. Aceste doua acte normative au fost abrogate prin noua lege a pensiilor 19/2000 intrata in vigoare in 1 aprilie 2001. Acest lucru probabil l-ati constatat si dv prin faptul ca incepand cu aprilie 2001 nu vi s-a mai retinut contributie pentru pensie suplimentara 5% si aceasta s-a inlocuit cu CAS-ul. Ca urmare a acestui fapt in buletinul de calcul anexat deciziei de pensionare nu mai apare pensie suplimentara dupa aprilie 2001."

Apoi si in legea actuala se face referire la aceasta:

Legea 360/2023
Art.143
(1) Asigurații care au contribuit la Fondul pentru pensia suplimentară cu 2%, 3%, respectiv 5% beneficiază de o creștere a punctajului, determinat prin aplicarea următoarelor procente la punctajele lunare realizate în aceste perioade, astfel:
a) 16% pentru perioada 1 ianuarie 1967-31 decembrie 1972;
b) 13% pentru perioada 1 ianuarie 1973-31 decembrie 1977;
c) 14% pentru perioada 1 ianuarie 1978-30 iunie 1986;
d) 21% pentru perioada 1 iulie 1986-31 octombrie 1990;
e) 15% pentru perioada 1 noiembrie 1990-31 martie 1991;
f) 14% pentru perioada 1 aprilie 1991-31 martie 1992;
g) 13% pentru perioada 1 aprilie 1992-31 decembrie 1998;
h) 22% pentru perioada 1 ianuarie 1999-31 ianuarie 1999;
i) 17% pentru perioada de după 1 februarie 1999.
(2) Asigurații care au contribuit cu 4% la Fondul pentru pensia suplimentară beneficiază de o creștere a punctajului, determinat prin aplicarea următoarelor procente la punctajele lunare realizate în aceste perioade, astfel:
a) 26% pentru perioada 1 iulie 1977-31 decembrie 1977;
b) 28% pentru perioada 1 ianuarie 1978-30 iunie 1986.

Daca ai rabdare iti poti calcula si singur punctele adunate in perioada lucrata pana in 2001. Eu am scris intr-un fisier exceel.
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: Carp Mircea la data: 05/25/2024 7:19am
TUCA GABRIEL :
Marius
Nu mai tineti cont si va faceti fel si fel de calcule cu idicele de coprectie de 1,41.
Un singur punct de stabilitate la cei cu stagiul complet de 35 ani, anuleaza toate efectele produse de indicele de corectie de 1,41.
Re: Lamurire suplimentara
Scris de: la pensie la data: 05/27/2024 3:04am
Pentru domnul Tuca
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 pensia dv se transforma in pensie anticipata diminuata mentinanduse diminuarea.Pentruca pensia dv sa se transforme in pensie pentru limita de varsta nediminuata, la care aveti dreptul conform art 56 din legea pensiilor 360 2023, trebuie sa depuneti cerere
Asa cum apreciaza si domnul Carp, consideram ca nu castigati prin pensionarea anterior intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor pentru a beneficia de indice de corectie. Prin acordarea punctelor de stabilitate si mai ales prin modificarea modului de calcul a valorii pensiei, prin introducerea valoarii punctului de referinta, valoarea pensiei recalculate conform noii legi a pensiilor va depasi valoarea pensiei calculate conform actualei legi a pensiilor.
Ati apreciat gresit faptul ca puteti cere recalcularea pensiei anticipate partial pentruca perioada lucrata dupa pensionare cu aceasta pensie se ia in calcul numai la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1