Subiect "Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)" Deschis de Glicheria la data: 05/22/2024 4:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Glicheria la data: 05/22/2024 4:12pm
Gen: F
Data nasterii: 1950
Stagiul de cotizare: 30 ani
Intrebare:
Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Apostol Petru la data: 05/22/2024 4:27pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sfânta Muceniță Glicheria
Relax soro'
Tot aia-s la "butoane"
Intelegi?
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Constanta la data: 05/22/2024 5:03pm
Glicheria :
Gen: F
Data nasterii: 1950
Stagiul de cotizare: 30 ani
Intrebare:
Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)




Simplu! Potrivit legii.
Dacă stagiul de cotizare realizat la data emiterii deciziei de pensionare pe caz de boală era egal sau mai mare decât stagiul complet de cotizare potrivit anexei, dar persoana mai avea încă 10 ani până la împlinirea vârstei de pensionare, persoanei i s-a acordat stagiu potențial de 10 ani. Astfel stagiul complet de cotizare realizat adunat cu stagiul potențial acordat devine mai mare decât stagiul complet de cotizare menționat în anexă!
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Carp Mircea la data: 05/23/2024 2:42am
Constanta
Stagiul potential se acorda ca diferenta intre stagiul realizat si stagiul complet.
Glicheria
Total puncte acumulate in care intra si depasirea se vor raporta la stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 5.
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Glicheria la data: 05/23/2024 5:29am
Carp Mircea :
Constanta
"Stagiul potential se acorda ca diferenta intre stagiul realizat si stagiul complet.
Glicheria
Total puncte acumulate in care intra si depasirea se vor raporta la stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 5.
"


Din răspunsul d-lui Carp Mircea înțeleg că, dacă am depășit stagiul complet de cotizare - nu mi s-a mai acordat un ●Stagiu potențial, dar punctele acumulate pe perioada primirii Pensiei de invaliditate au fost acumulate în TOTAL PUNCTE REALIZATE.
La recalculare pe legea 369/2023 - pensia mea va fi recalculată fără acele puncte acumulate pe perioada primirii Pensiei de invaliditate. Corect?
La recalculare voi primi punctele pe perioada contributivă la care se adaugă punctele de stabilitate pentru 5 ani (diferenta dintre 30-25 ani). Corect?
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Constanta la data: 05/23/2024 6:06am
Carp Mircea :
Constanta
Stagiul potential se acorda ca diferenta intre stagiul realizat si stagiul complet.
Glicheria
Total puncte acumulate in care intra si depasirea se vor raporta la stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 5.



Ceea ce spuneți este corect, așa scrie în lege.
Dar dacă facem niște simulări la limită între legile care reglementează pensiile pentru situații atipice, eu consider că poate rezulta situația redată pe scurt de mine.
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Constanta la data: 05/23/2024 7:09am
Articolul 63
În cazul persoanelor care au realizat stagii de cotizare în situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) din lege, precum și în alte situații prevăzute de lege, la determinarea stagiului potențial și a punctajului mediu anual aferent acestuia se utilizează stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6 la lege, în funcție de ultimul loc de asigurare.


Din Normele de aplicare a legii 263/2010, consider că poate face "lumină" pentru soluționarea situațiilor atipice!
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Carp Mircea la data: 05/23/2024 7:53am
Glicheria
Fiind nascuta in 1950 se intelege clar ca sunteti pensionara.
In acest caz la numarul total de puncte aflate deja in plata pe cupon/decizie in plata se adauga daca aveti dreptul puncte de stabilitate.
Pentru lamurirea d-voastra, postati:(1)Luna nasterii(1950) si punctajul mediu anual de pe un cupon in plata cu toate ciofrele de dupa virgula, sau cunatumul pensiei in plata de pe cupon.(2)Total stagiu de cotizare realizat si din ce se compune acesta.Aceste date(2) le gasiti in anexa deciziei de trecere la limita de varsta.In rest, nu mai are sens sa amestecati lucrurile.
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: la pensie la data: 05/28/2024 2:51am
Pozitia noastra corespunde cu cea exprimata, concis, de domnul Carp.
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: ElenaH la data: 05/28/2024 3:46am
Carp Mircea :
Glicheria
Fiind nascuta in 1950 se intelege clar ca sunteti pensionara.
In acest caz la numarul total de puncte aflate deja in plata pe cupon/decizie in plata se adauga daca aveti dreptul puncte de stabilitate.
Pentru lamurirea d-voastra, postati:(1)Luna nasterii(1950) si punctajul mediu anual de pe un cupon in plata cu toate ciofrele de dupa virgula, sau cunatumul pensiei in plata de pe cupon.(2)Total stagiu de cotizare realizat si din ce se compune acesta.Aceste date(2) le gasiti in anexa deciziei de trecere la limita de varsta.In rest, nu mai are sens sa amestecati lucrurile.


Pot sa va dau cazul meu?
Am pe decizia de pensionare 19,47944 uncte realizate, 0.66407 punctaj mediu anual, total stagiu cotizare 29 ani și 16 zile compus din 14 ani 11 luni 16 zile stagiu normal, 14 ani stagiu asimilat (pensie invaliditate).
Născută in 06.02.1954 (stagiul complet de cotizare 29ani și 4 luni).
Care este pensia după 1 septembrie 2024 pe legea nouă 360/2023?
Re: Cum s-a calculat PENSIA DE INVALIDITAT când ●Stagiul de cotizare realizat este mai mare fața de ●Stagiul complet de cotizare stipulat în legea 263/2010 (anexa 5 sau 6)
Scris de: Carp Mircea la data: 05/29/2024 7:48am
1588 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1