Subiect "Contributie prima la calculul pensiei" Deschis de BEJAN la data: 05/23/2024 5:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contributie prima la calculul pensiei
Scris de: BEJAN la data: 05/23/2024 5:34am
Buna ziua,
In decembrie 1998 an primit o prima importanta de la societatea unde lucram.
Fiind pensionar din aprilie 2023 am solicitat casei de pensii sa imi ia in considerare la calculul pensiei si aceasta prima. In acest sens am prezentat Casei de pensii adeverinta de salariu din acea luna emisa de societatea unde lucram unde era mentionata si prima respectiva.
Raspunsul Casei de pensii a fost urmatorul :
"Se respinge cererea de recalculare a drepturilor de pensie avand ca obiect valorificarea venitului brut realizat (mentionat in adeverinta nr. 39/16.07.2021 emisa de societea…) intrucat, conform prevederilor art. 165 (1-2) din L. 263/2010, la determinarea punctajelor lunare au fost valorificate salariile brute sau dupa caz nete, asa cum au fost inscrise in carnetul de munca si sporurile cu caracter permanent care au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei in viguare la acea data. Suma reprezentand 'prima' mentionata in adeverinta nu a fost valorificata la calculul punctajului mediu anual intrucat aceasta nu reprezinta spor cu caracter permanent conform anexei 15 din HG 257/2011."
Intrebarea mea este daca noua lege a pensiilor permite luarea in considerare la calculul pensiei si a veniturilor cu caracter nepermanent, in cazul meu a primelor.
Va multumesc.
Cu stima.
Andrei BEJAN
Re: Contributie prima la calculul pensiei
Scris de: GicaH la data: 05/23/2024 9:35am
BEJAN :
Buna ziua,
In decembrie 1998 an primit o prima importanta de la societatea unde lucram.
Fiind pensionar din aprilie 2023 am solicitat casei de pensii sa imi ia in considerare la calculul pensiei si aceasta prima. In acest sens am prezentat Casei de pensii adeverinta de salariu din acea luna emisa de societatea unde lucram unde era mentionata si prima respectiva.
Raspunsul Casei de pensii a fost urmatorul :
"Se respinge cererea de recalculare a drepturilor de pensie avand ca obiect valorificarea venitului brut realizat (mentionat in adeverinta nr. 39/16.07.2021 emisa de societea…) intrucat, conform prevederilor art. 165 (1-2) din L. 263/2010, la determinarea punctajelor lunare au fost valorificate salariile brute sau dupa caz nete, asa cum au fost inscrise in carnetul de munca si sporurile cu caracter permanent care au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei in viguare la acea data. Suma reprezentand 'prima' mentionata in adeverinta nu a fost valorificata la calculul punctajului mediu anual intrucat aceasta nu reprezinta spor cu caracter permanent conform anexei 15 din HG 257/2011."
Intrebarea mea este daca noua lege a pensiilor permite luarea in considerare la calculul pensiei si a veniturilor cu caracter nepermanent, in cazul meu a primelor.
Va multumesc.
Cu stima.
Andrei BEJAN


Da, nouă lege va permite luarea în calcul a tuturor veniturilor pentru vare s-au plătit CAS.
Re: Contributie prima la calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/28/2024 8:55am
Motivul respingerii cererii de recalcularea a pensiei este corect. Legea pensiilor 263/2010 nu prevede luarea in calulul pensiilor a primelor primite in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Noua lege a pensiilor 360/2023 prevede, ca in o perioada de 6 luni dupa intraea ei in vigoare, luarea in calulul pensiilor a primelor primite in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 daca prezentati o adeverinta cu veniturile lunare totale conform modelului prezentatin anexa 6 la aceasta lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1