Subiect "Recalcularea, repriza II" Deschis de Andrei la data: 05/23/2024 5:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularea, repriza II
Scris de: Andrei la data: 05/23/2024 5:36am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Un pensionar depune pana la 1.09.2024 sau chiar dupa, o adeverinta cu venituri brute obtinute pe o perioada de activitate de ex. de 5 ani inainte de 2001.
Punctajul calculat pe aceasta perioada pe legea 263 s-a facut cu salariile evidentiate in cartea de munca, sporul de vechime cf. lg. 263 , si probabil sporuri permanente cf. adeverinte la dosarul lui. Cand depune adeverinta cu veniturile brute el gandeste ca prin recalculare va obtine puncte in plus.

Cum se va proceda la calcul punctajului? Se foloseste diferenta dintre venitul brut si sumele aferente luate anterior in calcul pe fiecare luna ? Ce se intampla daca a lucrat in conditii deosebite luate in calcul anterior??
Si, daca punctajul i se micsoreaza fata de cel existent?
Care va ramane in plata?? Cel nou adica , mai mic??
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: Constanta la data: 05/23/2024 7:12am
La întrebarea asta nici măcar specialiștii de la pensii nu cred că au răspuns. Situația nu pare a fi reglementată! Posibil soluție în instanță.
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: Carp Mircea la data: 05/23/2024 8:03am
Andrei
Toate sporurile nepermanete pentru care veti depune adeverinte vor fi transformate in punctaje anuale.
Aceste punctaje anuale reiesite din recalculare se vor adauga la cele in plata la 01/09/2024 si apoi se aplica formula:Total puncte acumulate x 81 = Cuantumul pensiei.Incepand cu 01/09/2024 vor fi puse in plata noile drepturi cuvenite in urma recalcularii.Cei care vor depune aceste adeverinte in intervalul de 6 luni prevazut de lege vor primi restante incepand cu 01/09/2024.Nu mai tineti cont si va faceti calcule cu spor, la spor.
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: GicaH la data: 05/23/2024 9:46am
Carp Mircea :
Andrei
Toate sporurile nepermanete pentru care veti depune adeverinte vor fi transformate in punctaje anuale.
Aceste punctaje anuale reiesite din recalculare se vor adauga la cele in plata la 01/09/2024 si apoi se aplica formula:Total puncte acumulate x 81 = Cuantumul pensiei.Incepand cu 01/09/2024 vor fi puse in plata noile drepturi cuvenite in urma recalcularii.Cei care vor depune aceste adeverinte in intervalul de 6 luni prevazut de lege vor primi restante incepand cu 01/09/2024.Nu mai tineti cont si va faceti calcule cu spor, la spor.


Eu cred că vor face celai simplu posibil: vor anula in calculator venitul salarial trecut din carnetul de munca pentru perioada menționată în adeverințe, pastrand procentele suplimentare pentru grupe/condiții superioare, pensie suplimentara, spor vechime, care se vor modifica și ele corespunzător/proporțional cu noile valori salariale brute introduse în locul celor șterse.
Posibil ca dacă valorile brute înscrise în adeverințe sunt mai mici să scadă toate celelalte valori de grupe, sporuri și punctajul să scadă, de aceea se spune că să verificați înainte de a le depune la CJP, aceste valori din adeverințe prin comparare cu cele trecute în anexa cu stagiile contribuțive și punctaje anuale și/sau lunare
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: Carp Mircea la data: 05/23/2024 11:53am
-Sporul de vechime in munca se aplica la salariul brut ?
-Sporul pentru orele de noapte se aplica la salariul brut ?
-Majorarea de 25%, respectiv 50% pe actuala lege, 0,25 , 0,5 puncte pe legea 360/2023 pentru grupe conditii de munca se aplica la salariul brut ?
Faceti-va calculele pe care doriti.
Daca nu vi se vor acorda, actionati in instanta.
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: Andrei la data: 05/23/2024 4:28pm
Carp Mircea :
-Sporul de vechime in munca se aplica la salariul brut ?
-Sporul pentru orele de noapte se aplica la salariul brut ?
-Majorarea de 25%, respectiv 50% pe actuala lege, 0,25 , 0,5 puncte pe legea 360/2023 pentru grupe conditii de munca se aplica la salariul brut ?
Faceti-va calculele pe care doriti.
Daca nu vi se vor acorda, actionati in instanta.




Punctajul calculat pe perioada inainte de 2001 s-a facut cu salariile inscrise in cartea de munca + sporul de vechime cf. lg. 263 , + sporuri permanente cf. adeverinte la dosarul lui.

Cum se va proceda la calcul punctajului la recalcularea II?
Se scade din salariul brut care contine atat sporul de vechime cat si toate sporurile posibile,acordul ....etc. , sumele luate anterior in calcul, -
(salariul din cartea de munca + spor vechime + sporurile permanente) pe fiecare luna, pentru ca in salariul brut intra toate acestea si in plus alte sporuri nepermanente? Asa ar fi logic din punctul meu de vedere, sa se calculeze punctajul numai pe ce este in plus care rezulta din aceste diferente, punctajul rezultat adaugandu-se la cel initial.
Problema este , ce se intampla cu punctajul suplimentar anterior calculat pentru gr. II, ramane asa sau se recalculeaza din nou pe lg. 360, scazandu-se cel vechi?
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: la pensie la data: 05/28/2024 9:17am
In prevederile legii si a normelor de aplicare nu sunt clarificate toate situatiile posibile.
Din aceste prevederi noi am inteles ca a doua recalculare cu veniturile brute inainte de aprilie 2001 se va face conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010, adica in cazul perioadelor lucrate in grupele de munca se va aplicarea majorarea procentuala de 25 % sau 50 %.
Totusi teoretic este posibil ca in anumite situatii prin recalculare sa rezulte un punctaj mai mic decat cel in plata. In aceast caz se mentine valoarea pensiei in plata pana cand prin indexare sa se ajunga la o valoare a pensiei mai mare.
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: Constanta la data: 05/31/2024 11:47am
la pensie :
In prevederile legii si a normelor de aplicare nu sunt clarificate toate situatiile posibile.
Din aceste prevederi noi am inteles ca a doua recalculare cu veniturile brute inainte de aprilie 2001 se va face conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010, adica in cazul perioadelor lucrate in grupele de munca se va aplicarea majorarea procentuala de 25 % sau 50 %.
Totusi teoretic este posibil ca in anumite situatii prin recalculare sa rezulte un punctaj mai mic decat cel in plata. In aceast caz se mentine valoarea pensiei in plata pana cand prin indexare sa se ajunga la o valoare a pensiei mai mare.




De unde rezultă că ceea ce am scris, este corect.
Adică:
Re: Recalcularea, repriza II
Scris de: Constanta la data: 05/23/2024 7:12am
La întrebarea asta nici măcar specialiștii de la pensii nu cred că au răspuns. Situația nu pare a fi reglementată! Posibil soluție în instanță.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1