Subiect "A doua recalculare" Deschis de Cecilia la data: 05/23/2024 5:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
A doua recalculare
Scris de: Cecilia la data: 05/23/2024 5:23pm
Gen:F
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca dupa prima recalculare pensia iese mai mica se pastreaza pensia mai mare la fel ca inainte de 1 septembrie.
Daca dupa a doua recalculare pensia iese tot mai mica decat inainte de 1 septembrie se mai pastreaza pensia mai mare la fel ca inainte de 1 septembrie sau ramane pensia mai mica recalculata a doua oara?
Re: A doua recalculare
Scris de: Stere D la data: 05/24/2024 6:44am
Cecilia :
Gen:F
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pensia daca dupa recalculare la 1 Septembrie 2024 este mai mica decat cea in plata se pastreaza pensia in plata. Cand se face modificarea VPR la 1 ianuarie 2025 si daca din calcul rezulta iar pensie ami mica se pastreaza pensia in plata . Daca in urma calcului la 1 Ianuarie a fiecarui an prin modificarea VPR iese o pensie mai mare beneficiati de pensia respectiva ( trebuie retinut ca pensia = total puncte din decizia de pensionare + total puncte de syabilitate si rezultatul se inmulteste cu VPR )
Re: A doua recalculare
Scris de: Cecilia la data: 05/24/2024 8:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu intrebam de a doua recalculare cu adeverinte nu in ianuarie.
A calculat cineva si a spus ca pierd la prima recalculare cam 200 de lei dar ramane pensia ca inainte de 1 septembrie. A mai spus ca daca duc adeverintele si o recalculeaza a doua oara iese o pensie tot mai mica decat inainte de 1 septembrie.
Dupa recalcularea cu adeverinte care ramane tot pensia mai mare ca inainte de 1 septembrie sau pensia mai mica calculata cu adeverinte?
Re: A doua recalculare
Scris de: Cecilia la data: 05/24/2024 8:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:A zis ca daca duc adeverintele dupa a doua recalculare raman cu pensia mai mica e adevarat?
Re: A doua recalculare
Scris de: GicaH la data: 05/24/2024 10:23am
Cecilia :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:A zis ca daca duc adeverintele dupa a doua recalculare raman cu pensia mai mica e adevarat?


Se pare că așa este, căci pentru a doua recalculare faceți cerere la care depuneți adeverințe și se recalculează totalul punctelor realizate. De aceea tot spun cei de la TV să vedeți și să vă faceți calcul dacă aveți de câștigat, iar dacă nu, nu o depuneți, iar dacă este la dosar puteți face cerere de retragere.
Re: A doua recalculare
Scris de: Cecilia la data: 05/24/2024 11:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi pare rau nu am inteles. Eu am 1900 lei si cine a calculat a spus ca la 1 septembrie o sa am 1700 dar ramane in continuare 1900. Daca duc adeverintele o sa am cam 1730 si de atunci ramane asa nu mai iau 1900. E adevarat?
Re: A doua recalculare
Scris de: Carp Mircea la data: 05/25/2024 6:50am
Cautati-va raspunsul, aici:
HOTĂRÂRE nr. 181 din 28 februarie 2024
Articolul 125
(1) Pensiile stabilite în baza legislației anterioare intrării în vigoare a legii, devenite pensii conform art. 144 din lege, se recalculează din oficiu, potrivit dispozițiilor art. 155 din lege.
(2) În situația în care, ca urmare a recalculării drepturilor de pensie, conform alin. (1), prin valorificarea venitului total lunar realizat, prevăzut la art. 139 alin. (1) din lege, rezultă un cuantum al pensiei mai mic decât cel aflat în plată, se acordă numărul de puncte rezultate în urma recalculării și cuantumul în condițiile art. 144 alin. (6) din lege.
Re: A doua recalculare
Scris de: la pensie la data: 05/29/2024 3:16am
Indicatia domnului Carp este corecta.
In cazul prezentat de doamna Cecilia trebuie retinuta prevederea de la art.144 alin (6) din legea 360/2023 care spune :
In cazul in care, in urma procesului de recalculare rezulta un cuantum al pensiei mai mic decat cel aflat in plata sau cuvenit, se plateste pensia in cuantumul stabilit si aflat in plata anterior recalcularii, pana la data la care se va obtine un cuantum al pensiei mai mare decat acesta ca urmare a majorarii valorii punctului de referinta.
Deci indicatia primita de doamna Cecilia privind un calcul prelinar al influentei depunerii adeverintei, cu veniturile brute din perioada anterioara lunii aprilie 2001, este corecta.
Re: A doua recalculare
Scris de: Vio la data: 05/30/2024 10:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dar stie cineva cum s-a ajuns sa fie micsorata pensia prin recalculare in urma adaugarii unor venituri suplimentare? Ce formula se aplica la calculul punctajului si de ce sa se aplice retroactiv aceasta noua formula?

Eu am constatat ca a fost micsorat punctajul anual incepand cu luna 10 anul 2019! Am scos un punctaj anual la data de astazi si am comparat cu punctajul scos in luna ianuarie 2024 si Punctajul afisat in raportul "Stagii AN" scos astazi este mai mic decat cel scos in ianuarie, incepand cu luna 10.2019, in situatia in care nu sunt modificari in coloanele Venitusi si nici Salariul mediu brut!
Este cineva interesat sa faca aceasta verificare, daca a pastrat valorile punctajelor din rapoarte precedente si sa confirme daca sunt mai mici, cum sunt ale mele?

Stie cineva ce formula se aplica (si de ce se aplica retroactiv din luna oct 2019!) pentru calculul punctajelor lunare/punctajelor anuale si de ce se diminueaza punctajele anuale, respectiv lunare, care erau deja calculate prin impartirea venitului la sal mediu brut din luna respectiva?
Re: A doua recalculare
Scris de: Vio la data: 05/30/2024 11:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dar stie cineva cum s-a ajuns sa fie micsorata pensia prin recalculare in urma adaugarii unor venituri suplimentare? Ce formula se aplica la calculul punctajului si de ce sa se aplice retroactiv aceasta noua formula?

Eu am constatat ca a fost micsorat punctajul anual incepand cu luna 10 anul 2019! Am scos un punctaj anual la data de astazi si am comparat cu punctajul scos in luna ianuarie 2024 si Punctajul afisat in raportul "Stagii AN" scos astazi este mai mic decat cel scos in ianuarie, incepand cu luna 10.2019, in situatia in care nu sunt modificari in coloanele Venitusi si nici Salariul mediu brut!
Este cineva interesat sa faca aceasta verificare, daca a pastrat valorile punctajelor din rapoarte precedente si sa confirme daca sunt mai mici, cum sunt ale mele?

Stie cineva ce formula se aplica (si de ce se aplica retroactiv din luna oct 2019!) pentru calculul punctajelor lunare/punctajelor anuale si de ce se diminueaza punctajele anuale, respectiv lunare, care erau deja calculate prin impartirea venitului la sal mediu brut din luna respectiva?
Re: A doua recalculare
Scris de: Vio la data: 05/30/2024 12:03pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Între timp am înțeles ca a fost diminuat punctajul lunar cu partea de contribuție la Pilonul II. Dar de ce nu a fost diminuat și în raportul scos în ianuarie 2024 nu voi afla și nu mai contează!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1