Subiect "Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?" Deschis de Alex la data: 05/24/2024 11:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: Alex la data: 05/24/2024 11:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti ce sa fac:
Sunt in pensie la limita de varsta, iar din 31 august 2023 sunt angajat pe perioada determinata pana in 31 august 2024.
Posibil sa mi se prelungeasca contractul si pentru anul viitor.
Intrebare: imi pot depune cerere pentru recalculare acum? Daca nu acum, adica zilele urmatoare, cand?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: GicaH la data: 05/24/2024 2:20pm
Alex :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti ce sa fac:
Sunt in pensie la limita de varsta, iar din 31 august 2023 sunt angajat pe perioada determinata pana in 31 august 2024.
Posibil sa mi se prelungeasca contractul si pentru anul viitor.
Intrebare: imi pot depune cerere pentru recalculare acum? Daca nu acum, adica zilele urmatoare, cand?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.


Aveți dreptul la recalculare o dată la un an, deci după ce trece un an de la pensionare sa 1 an de la ultima recalculare.
Re: Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: Alex la data: 05/24/2024 3:24pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: daca nu va suparati, nu am inteles raspunsul Dvs. Deci nu conteaza ca eu depun cerere inaintea expirarii contractului pe durata determinata?
Re: Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: GEORGE la data: 05/25/2024 6:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:D-l Gica, va rog sa indicati temeiul legal pentru termenul de 1 an , necesar pentru o noua recalculare.
Eu nu il mai regasesc (desi il identificasem mai demult) nici in legea 263, nici in legea 360 (inclusiv normele lor de aplicare).
Va multumesc!
Re: Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: GEORGE la data: 05/25/2024 7:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am gasit!!!
NM la legea 360, art. 121 al. 2)
Multumesc!
Re: Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: GicaH la data: 05/26/2024 3:56am
Alex :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: daca nu va suparati, nu am inteles raspunsul Dvs. Deci nu conteaza ca eu depun cerere inaintea expirarii contractului pe durata determinata?

Nu are legătură cu expirarea contractului, poți să lucrezi două luni, de la pensionare, dacă a trecut un an poți cere recalcularea pentru perioada de contribuție suplimentară.
Re: Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: Alex la data: 05/26/2024 12:31pm
Va multumesc frumos!
Re: Cand sa depun cerere pentru recalculare pensie limita varsta?
Scris de: la pensie la data: 05/29/2024 4:05am
Pentru domnul Alex
In legea actuala a pensiilor 263/2010 si normele de aplicare ale acesteea nu se stabilesc restrictii privind perioada dupa care puteti sa cereti recalcularea pensiei pentru luarea in calcul a stagiilor lucrate dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Deci puteti sa cereti recalcularea cand doriti fara sa faceti legatura cu data reinoirii contractului daca sunteti convins ca se va reinoi.
In legislatia dupa 01 septembrie 2024 in art 121 din Normele de aplicare ale noii legi a pensiilor se prevede ca puteti cere recalcularea o singura data pe an, deci nu dupa un an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1