Subiect "perioada de contributivitate" Deschis de Octavian Nan la data: 05/26/2024 11:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada de contributivitate
Scris de: Octavian Nan la data: 05/26/2024 11:55am
Gen:B
Data nasterii:19.0231951
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: La perioada de contributivitate din Decizia initiala de pensie nu se adauga perioadele de activitate cu contributivitate pe care le-am lucrat ca salariat avind si statutul de pensionar ? Mentionez ca nu am fost salariat decit in mediul privat si am prezentat documentele la cererea de recalculare a pensiei.
Re: perioada de contributivitate
Scris de: GicaH la data: 05/26/2024 2:57pm
Octavian Nan :
Gen:B
Data nasterii:19.0231951
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: La perioada de contributivitate din Decizia initiala de pensie nu se adauga perioadele de activitate cu contributivitate pe care le-am lucrat ca salariat avind si statutul de pensionar ? Mentionez ca nu am fost salariat decit in mediul privat si am prezentat documentele la cererea de recalculare a pensiei.


Se adaugă și se calculează puncte, dar nu și puncte de stabilitate.
Re: perioada de contributivitate
Scris de: GicaH la data: 05/26/2024 2:59pm
GicaH :
Octavian Nan :
Gen:B
Data nasterii:19.0231951
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: La perioada de contributivitate din Decizia initiala de pensie nu se adauga perioadele de activitate cu contributivitate pe care le-am lucrat ca salariat avind si statutul de pensionar ? Mentionez ca nu am fost salariat decit in mediul privat si am prezentat documentele la cererea de recalculare a pensiei.


Se adaugă și se calculează puncte, dar nu și puncte de stabilitate.
Dar trebuie sa faci cerere in acest sens.
Re: perioada de contributivitate
Scris de: la pensie la data: 05/29/2024 8:55am
Conform art 85 alin (6) din noua lege a pensiilor 360/2023 nu se acorda puncte de stabilitate pe perioada in care se cumuleaza pensia cu venituri salariale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1