Subiect "Pensia anticipata" Deschis de Alexandrescu Veronica la data: 05/26/2024 12:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia anticipata
Scris de: Alexandrescu Veronica la data: 05/26/2024 12:41pm
Gen: Feminin
Data nasterii: 01.01.1964
Stagiul de cotizare: 448 luni
Alte date: 1 copil nascut si crescut peste 16 ani
Intrebare: Va rog frumos imi puteti spune cum ar fi mai avantajos, pensionarea inainte de 1 sept 2024 pe legea actuala sau dupa aceasta data, pe legea noua (360/2024)? Care este modul de calcul pe noua lege? Cat ar fi pensia estimata la 31 august versus la 1 sept in conditiile in care
am simulat in calculul de pe site ca fiind lucrata si perioada pana la 1 sept? Multumesc
Re: Pensia anticipata
Scris de: Alexandrescu Veronica la data: 05/26/2024 12:46pm
Alexandrescu Veronica :
Gen: Feminin
Data nasterii: 01.01.1964
Stagiul de cotizare: 448 luni
Alte date: 1 copil nascut si crescut peste 16 ani
Intrebare: Va rog frumos imi puteti spune cum ar fi mai avantajos, pensionarea inainte de 1 sept 2024 pe legea actuala sau dupa aceasta data, pe legea noua (360/2024)? Care este modul de calcul pe noua lege? Cat ar fi pensia estimata la 31 august versus la 1 sept in conditiile in care
am simulat in calculul de pe site ca fiind lucrata si perioada pana la 1 sept? Multumesc


Rectificare la Stagiul de cotizare: 498 luni
Multumesc de intelegere
Re: Pensia anticipata
Scris de: Alexandrescu Veronica la data: 05/26/2024 12:53pm
Alexandrescu Veronica :
Alexandrescu Veronica :
Gen: Feminin
Data nasterii: 01.01.1964
Stagiul de cotizare: 448 luni
Alte date: 1 copil nascut si crescut peste 16 ani
Intrebare: Va rog frumos imi puteti spune cum ar fi mai avantajos, pensionarea inainte de 1 sept 2024 pe legea actuala sau dupa aceasta data, pe legea noua (360/2024)? Care este modul de calcul pe noua lege? Cat ar fi pensia estimata la 31 august versus la 1 sept in conditiile in care
am simulat in calculul de pe site ca fiind lucrata si perioada pana la 1 sept? Multumesc


Rectificare la Stagiul de cotizare: 498 luni
Multumesc de intelegere


Punctele de stabilitate le-am calculat ca fiind 12.75
(=5*0.5+5*0.75+6.5*1).
Re: Pensia anticipata
Scris de: GicaH la data: 05/26/2024 4:14pm
Alexandrescu Veronica :
Alexandrescu Veronica :
Alexandrescu Veronica :
Gen: Feminin
Data nasterii: 01.01.1964
Stagiul de cotizare: 448 luni
Alte date: 1 copil nascut si crescut peste 16 ani
Intrebare: Va rog frumos imi puteti spune cum ar fi mai avantajos, pensionarea inainte de 1 sept 2024 pe legea actuala sau dupa aceasta data, pe legea noua (360/2024)? Care este modul de calcul pe noua lege? Cat ar fi pensia estimata la 31 august versus la 1 sept in conditiile in care
am simulat in calculul de pe site ca fiind lucrata si perioada pana la 1 sept? Multumesc


Rectificare la Stagiul de cotizare: 498 luni
Multumesc de intelegere


Punctele de stabilitate le-am calculat ca fiind 12.75
(=5*0.5+5*0.75+6.5*1).


Pentru 37 ani și 4 luni primești 8,55 puncte de stabilitate (5*0,5+5*0,75+2,3*1=8,55)
Părerea mea este că dacă vrei să profiți de indicele de corecție și ai puncte puține poți ieși anticipat înainte de 1 septembrie, apoi după 1 septembrie ți se va recalcula pensia pe noua formula, ți se vor adăuga la total puncte și cele de stabilitate și vei primi și reducerea vârstei standard de pensionare pentru copil, iar dacă cuantumul pensiei va fi mai mic din calcul, vei rămâne cu cuantumul anterior până ce prin indexări prin creșterea VPRului vei depăși cuantumul.
Asta pentru că nu ai dat și numărul de puncte ieșite din calcul.
Totuși există și varianta sa ieși la pensie anticipată cu diminuare după 1 septembrie, căci penalizarea este mai mică.
Re: Pensia anticipata
Scris de: Veronica Alexandrescu la data: 05/27/2024 8:56am
Gen: Feminin
Data nasterii: 01.01.1964
Stagiul de cotizare:498 luni
Punctaj Total:52.76569 (estimat prin programul dvs actual de pe site)
Alte date: 1 copil nascut si crescut peste varsta de 16 ani
Pucte de stabilitate =12.75 (=5*05+5*0.75+6.5*1)
Intrebare: Va multumesc frumos pentru raspunsul dat, insa raspunsul dvs a fost dat mesajul initial fara a se lua in considerare corectia postata in mesajul de comentariu postat imediat dupa cel initial, cu rectificarea nr de luni de cotizare, care initial a fost completat gresit 448 in loc de 498. Imi cer iertare pt acea greseala. Va rog frumos ma puteti ajuta cu raspuns la urmatoarele intrebari:
1.Pentru datele rectificate (rescrise corect in acest mesaj), care varianta de pensionare o considerati si o recomandati ca fiind mai avantajoasa, pensionarea pe legea veche sau pe cea noua?
2. Daca ma pensionez la 31 august si beneficiez de coeficientul de corectie (1.41), se mai recalculeaza pensia in sept si se mai aplica punctele de stabilitate pt perioada lucrata peste 25 ani?
3. Pensia estimata pe legea noua se calculeaza in acest mod:
52.76569(Total punctaj calculat pe legea actuala prin programul dvs de pe site)+12.75(Puncte de stabilitate)=65.52
65.52*2032/25=5325.46 lei?
4. Avand in vedere ca am un copil, varsta standard de pensionare va fi august 2025?
Va multumesc frumos cu multa recunostinta si apreciere pt tot ajutorul! Ne ajutati enorm!
Re: Pensia anticipata
Scris de: GicaH la data: 05/27/2024 2:06pm
Veronica Alexandrescu :
Gen: Feminin
Data nasterii: 01.01.1964
Stagiul de cotizare:498 luni
Punctaj Total:52.76569 (estimat prin programul dvs actual de pe site)
Alte date: 1 copil nascut si crescut peste varsta de 16 ani
Pucte de stabilitate =12.75 (=5*05+5*0.75+6.5*1)
Intrebare: Va multumesc frumos pentru raspunsul dat, insa raspunsul dvs a fost dat mesajul initial fara a se lua in considerare corectia postata in mesajul de comentariu postat imediat dupa cel initial, cu rectificarea nr de luni de cotizare, care initial a fost completat gresit 448 in loc de 498. Imi cer iertare pt acea greseala. Va rog frumos ma puteti ajuta cu raspuns la urmatoarele intrebari:
1.Pentru datele rectificate (rescrise corect in acest mesaj), care varianta de pensionare o considerati si o recomandati ca fiind mai avantajoasa, pensionarea pe legea veche sau pe cea noua?
2. Daca ma pensionez la 31 august si beneficiez de coeficientul de corectie (1.41), se mai recalculeaza pensia in sept si se mai aplica punctele de stabilitate pt perioada lucrata peste 25 ani?
3. Pensia estimata pe legea noua se calculeaza in acest mod:
52.76569(Total punctaj calculat pe legea actuala prin programul dvs de pe site)+12.75(Puncte de stabilitate)=65.52
65.52*2032/25=5325.46 lei?
4. Avand in vedere ca am un copil, varsta standard de pensionare va fi august 2025?
Va multumesc frumos cu multa recunostinta si apreciere pt tot ajutorul! Ne ajutati enorm!


Văd că va pricepetila calcule.
1.Nu ați postat 498 luni decât acum la ultima postare și este corect stagiul suplimentar calculat doar dacă cei 41 ani și 6 luni sunt in totalitate contributivi(adică nu conțin stagii asimilate sau perioade lucrate după pensionare);
2. Modul de calcul prezentat de dumneavoastră este valabil doar dupa intrarea în vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023, doar că VPR=81 , stabilit de guvern prin rotunjire in minus la formula de calcul data de dumneavoastră, căci guvernul întotdeauna da in minus, nimic în plus.
Re: Pensia anticipata
Scris de: Veronica Alexandrescu la data: 05/28/2024 10:53am
Buna ziua, Va multumesc foarte mult pt raspunsul prompt primit la intrebarea nr. 3.
Da, adevarat, am facut calculul doar pt legea noua, pt cea veche eea facut calculul cu aplicatia dvs de pe acest site. Pensia estimata pe legea actuala ar fi de 4513 RON. Iar pe cea noua 65.52*81=5307 RON.
As avea foarte mare nevoie, daca se poate sa ma ajutati cu raspuns si la celelalte intrebari (1, 2 si 4) sau macar la primele doua (1 si 2). Sunt extrem de imp. raspunsurile si recomandarile dvs ref. si la aceste neclaritati pe care le am. Cu stima, multumire si profunda recunostinta!
Re: Pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/29/2024 10:46am
Pentru doamna Alexandrescu
Datele prezentate de dv sunt incerte deoarece :
- Ati luat in calcul numarul de luni din programul de calcul de pe site, care nu reprezinta strict stagiul de cotizare realizat de dv deoarece, apreciem, ca aveti luni lucrate incomplet. In acest caz atat stagiul de cotizare cat si calculul punctelor de instabilitate pot fi diminuate mai mult sau mai putin.
- Ati luat in calcul numarul de puncte realizate cca 53 puncte iar in program sunt 58 puncte
In aceste conditii consideram ca este de preferat sa facem o comparatie intre pensia care rezulta in cazul pensionarii inainte si dupa 01 septembrie 2024 astfel :
In cazul pensionarii inainte de 01 septembrie 2024 la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor se recalculeaza pensia prin :
- Eliminarea indicelui de corectie care inseamna o diminuare cu 41 % a pensiei
- Modificarea modului de calcul a pensiei prin introducerea in calcul a Valorii Punctului de Referinta care in cazul dv inseamna o majorare a pensiei cu 34 %
- Acordarea unui numar de puncte de stabilitate de cel putin 12,25 puncte, daca aveti un stagiu de cotizare de 41 ani, reprezinta o majorare a pensiei cu cca 20 %
In concluzie prin recalcularea pensiei cerute in august 2024 dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor pensia dv pe deoparte va fi diminuata cu 41 % si pe de alta parte va fi majorata cu 54 %, adica per ansamblu va fi majorata cu 13 %. Cu alte cuvinte nu aveti avantaj daca va pensionati inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor la data de 01 septembrie 2024.
In ceia ce priveste drepturile dv la pensie datorita faptului ca la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor in 01 septembrie 2024 aveti un stagiu de cotizare mai mare de 38 ani si 6 luni (stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni depasit cu mai mult de 5 ani) aveti dreptul sa cereti pensie pentru limita de varsta conform art 56 din legea pensiilor 360/2023, ceiace inseamna si eliminarea diminuarii de cca 3,6 % a pensiei anticipate partiale daca o cereti in august 2024.
In concluzie conform datelor prezentate de dv nu este avantajos sa cereti pensie inainte de data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: Pensia anticipata
Scris de: Veronica Alexandrescu la data: 05/31/2024 7:51am
Buna ziua, Va multumesc cu multa recunostinta pentru raspunsul dvs profesionist, detaliat si clarificator. Sunt adevarate si cele 2 sesizari ref.la incertitudinea datelor estimate de mine:
-Ref. la stagiul de cotizare, e adevarat ca sunt mai multe luni incomplete in primii 6 ani de activitate, avand 1-2 luni/an concediu fara plata in perioadele de sesiuni de pe per.facultatii facuta la seral.
-Ref.la punctajul total, acesta s-a modificat de la 53 cat estimasem in mesajul meu initial, la 58, deoarece dupa ce am trimis mesajul catre dvs cu estimarile facute de mine, am actualizat datele in programul de pe site-ul dvs, inlocuind salariul tarifar cu venitul brut pe toata perioada 1982-2001. Sper ca e corect ce am facut.
In plus mi-am dat seama ca mai am si o perioada de somaj de 1an si 10luni in intervalul (25,30] ani. Asadar punctele de stabilitate vor fi diminuate pt acesta perioada.
Raspunsul dvs este extrem de important pt mine. Aveti o contributie enorma in a ajuta atatia oameni!
Cu stima, apreciere maxima, multumire si recunostinta va doresc sanatate, ajutor divin, spor si succes in continuare!
Re: Pensia anticipata
Scris de: GicaH la data: 06/02/2024 2:09pm
Veronica Alexandrescu :
Buna ziua, Va multumesc cu multa recunostinta pentru raspunsul dvs profesionist, detaliat si clarificator. Sunt adevarate si cele 2 sesizari ref.la incertitudinea datelor estimate de mine:
-Ref. la stagiul de cotizare, e adevarat ca sunt mai multe luni incomplete in primii 6 ani de activitate, avand 1-2 luni/an concediu fara plata in perioadele de sesiuni de pe per.facultatii facuta la seral.
-Ref.la punctajul total, acesta s-a modificat de la 53 cat estimasem in mesajul meu initial, la 58, deoarece dupa ce am trimis mesajul catre dvs cu estimarile facute de mine, am actualizat datele in programul de pe site-ul dvs, inlocuind salariul tarifar cu venitul brut pe toata perioada 1982-2001. Sper ca e corect ce am facut.
In plus mi-am dat seama ca mai am si o perioada de somaj de 1an si 10luni in intervalul (25,30] ani. Asadar punctele de stabilitate vor fi diminuate pt acesta perioada.
Raspunsul dvs este extrem de important pt mine. Aveti o contributie enorma in a ajuta atatia oameni!
Cu stima, apreciere maxima, multumire si recunostinta va doresc sanatate, ajutor divin, spor si succes in continuare!


Dacă perioada de concediu de studii este trecută în carnetul de munca , această vi se va tăia din stagiul de cotizare. Mie mi-au tăiat pentru 93 zile de concediu de studii, considerat CFS, 4 luni și asta toate la final de facultate.
Ar trebui să vă faceți un program Excel sa adunați toate perioadele pentru a va afla tot stagiul de cotizare, eu așa am făcut(o lună=30 zile).
Dacă aveți grupe de muncă, după 1 septembrie se calculează 0,25/ an grupa 2 și 0,50/an grupa 1, pe când înainte de 1 septembrie se măresc punctajele lunare realizate cu 25%, respectiv 50%.
Doar dacă va pensionați anticipat parțial înainte de 1 septembrie pierdeți la procentul de penalizare , dar la 1 septembrie treceți la limită de vârstă pe legea nouă.
Stagiile asimilate, după 1 septembrie,se calculează cu 0,25puncte/an.
Acum puteți face o balanță și vedeți care și unde este câștigul.
Re: Pensia la limita de varsta
Scris de: Veronica Alexandrescu la data: 09/03/2024 11:00am
Buna ziua,
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Referitor la raspunsul dvs "In ceia ce priveste drepturile dv la pensie datorita faptului ca la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor in 01 septembrie 2024 aveti un stagiu de cotizare mai mare de 38 ani si 6 luni (stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni depasit cu mai mult de 5 ani) aveti dreptul sa cereti pensie pentru limita de varsta conform art 56 din legea pensiilor 360/2023, ceiace inseamna si eliminarea diminuarii de cca 3,6 % a pensiei anticipate partiale daca o cereti in august 2024."
In acest caz, in care m-as pensiona dupa 1 sept., voi avea dreptul sa mai lucrez dupa pensionare?
Va multumesc frumos!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1