Subiect "Pensie urmas" Deschis de Costea Monica la data: 05/26/2024 10:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie urmas
Scris de: Costea Monica la data: 05/26/2024 10:23pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, tatal meu a decedat in ianuarie 2024, mama are pensia ei care in momentul de fata este aproximativ jumatate din pensia pe care a avut-o tatal meu. Daca tatal meu ar fi trait, prin schimbarea modului de calcul, ar fi beneficiat de o crestere semnificativa a pensiei, tinand cont ca a avut peste 40 de ani vechime si nu a avut indice de corectie in momentul pensionarii, respectiv anul 1999. Intrebarea mea este: mama mea poate alege sa primeasca jumatate din pensia tatalui meu? Daca face acum demersurile pentru acest lucru, pensia tatalui meu va fi recalculata in septembrie? Mentionez ca nu sunt alte persoane care ar putea beneficia de pensie de urmas.Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Re: Pensie urmas
Scris de: Nicu la data: 05/27/2024 10:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Inclusiv pensiile de urmas se recalculeaza de la 01.09.2024 daca Legea360/2023 va intra in vigoare,prin aplicarea noii formule de calcul.
Re: Pensie urmas
Scris de: la pensie la data: 05/29/2024 11:25am
Raspunsul domnului Nicu este corect.
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 toate pensiile vor fi recalculate, inclusiv a celor de urmas.
In cazul pensiilor de urmas recalcularea se face prin recalcularea bazei de calcul, care in acest caz este pensia tatalui dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1