Subiect "Revizuire IC prin instanta !" Deschis de Iftene Ovidiu la data: 05/29/2024 8:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Revizuire IC prin instanta !
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/29/2024 8:56am
Gen: M
Data nasterii: 05 OCT 1967
Stagiul de cotizare:30 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, am o nelamurire in privinta aplicarii unei decizii de revizuire data de instanta si aici il rog frumos si pe dl. Mircea Carp sa ma ajute .
In anul 2017 am primit o sentinta definitiva a tribunalului de revizuire a pensiei pentru bruturi , in vara anului 2017 am primit de la Casa de Pensii 4 decizii(pt aceeasi sentinta civila) de pensie in care punctajul aferent Indicelui de Corectie este la fel 0,29574(eu am IC 1,17) ca inainte de proces ceea ce nu mi se pare corect deoarece s-a realizat alt punctaj lunar si anual , m-am uitat si pe multe alte decizii ale colegilor si la toti dupa recalculare prin decizii ale instantelor au punctajul aferent Indicelui de Corectie marit ceea ce la mine nu s-a intamplat si cred ca e o greseala a CJP . Mentionez ca sunt pensionar de invaliditate din iulie 2012 iar IC a fost dat de CCR retroactiv prin 2013 daca imi aduc bine aminte. Deci eu la momentul procesului 2016-2017 aveam IC 1,17 si am obtinut revizuire prin instanta cu martie 2013 . Va multumesc mult pt ajutor !
Re: Revizuire IC prin instanta !
Scris de: Carp Mircea la data: 05/29/2024 9:59am
Ramane in plata valoarea in punctaj mediu anual aferemta indicelui de corectie de la data deschiderii drepturilor(2012-1,17).
Cauza judecatii in cazul d-voastra a fost salariile brute/sporurile nepermanente.
Pentru stagiul adaugat(speta d-voastra) dupa pensionare, nu se mai acorda indice de corectie.
Re: Revizuire IC prin instanta !
Scris de: la pensie la data: 05/30/2024 12:02pm
Suntem de acord cu raspunsul domnului Carp in privinta indicelui de corectie.
Vrem sa aducem o precizare privind veniturile care au facut obiectul recalcularii mentionate de domnul Iftene.
Conform prevederilor legislatiei actuale in calculul punctajelor din perioada inainte de 01 aprilie 2001 au fost luate salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent. In plus au mai fost luate in calcul celor care au prezentat Hotarari judecatoresti conform Deciziei ICCJ 5/2010 pentru orele suplimentare lucrate pe santierele de constructii si conform Deciziei ICCJ 19/2011 pentru sumele castigate in acord.
Cei care au beneficiat de aceste recalculari pot beneficia in continuarea de cea de a doua recalculari dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023, daca prezinta adeverinta pentru celelalte venituri care faceau parte din salariul brut inainte de 01 aprilie 2001, cum sunt : prime, sume castigate in sarbatori legale, dividende etc
Re: Revizuire IC prin instanta !
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 06/03/2024 9:54am
Carp Mircea :
Ramane in plata valoarea in punctaj mediu anual aferemta indicelui de corectie de la data deschiderii drepturilor(2012-1,17).
Cauza judecatii in cazul d-voastra a fost salariile brute/sporurile nepermanente.
Pentru stagiul adaugat(speta d-voastra) dupa pensionare, nu se mai acorda indice de corectie.

Multumesc domnule Carp si domnilor de LaPensie.com dar tot nu sunt 100% lamurit . Revin la colegii mei , ei au depus cerere de pensionare in decembrie 2023 si le-au venit deciziile de pensionare in ianuarie 2024 cu IC 1,41 si imediat au contestat acele decizii initiale pt aceleasi motive invocate si de avocatul meu , iar dupa terminarea procesului lor ei au avut modificat punctajul aferent IC iar eu nu , nu vad logica de ce eu nu am avut modificat acel punctaj aferent IC iar ei pt acelasi proces si aceeasi speta au avut acea modificare / marire. Un exemplu, un coleg a avut in Decizia initiala IC 1,41(punctaj aferent 0,86115) iar dupa proces tot IC 1,41 (dar punctaj aferent 1,04189 deci s-a marit dupa proces) iar eu am ramas cu acelasi punctaj aferent 0,29574 ! Va multumesc inca odata pt ajutor si intelegere !
Re: Revizuire IC prin instanta !
Scris de: la pensie la data: 06/03/2024 10:42am
Regretam ca nu putem continua analiza fara informatii suplimentare in afara comparatiei cu alte cazuri care nu suntem convinsi ca sunt similare.
Uneori Hotararile judecatoresti sunt diferite din cauza ca judecata nu este facuta de acelasi judecator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1