Subiect "A doua recalculare" Deschis de Biro la data: 05/31/2024 12:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
A doua recalculare
Scris de: Biro la data: 05/31/2024 12:03pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua,
Sunt pensionar cu pensie pentru limita de varsta.
Din calculele mele după prima recalculare punctele totale de pensie și, respectiv, și cuantumul pensiei vor crește ușor.
După data de 1.09.2024, deci după primirea deciziei de pensie recalculate,
intentionez să depun adeverința cu veniturile nepermanente pentru perioada anterioară datei de 1.09.2001.
Teoretic, este posibil ca punctele totale de pensie, ca urmare a celei de-a doua recalcularii, prin depunerea adeverinței, să scadă.
Conform art 144 alin 6 din legea nr 360 știu că pe noua decizie de pensie, după a doua recalculare, se vor înscrie punctele totale diminuate, reieșite din calcul după depunerea adeverinței, dar se va menține cuantumul pensiei aflate în plată.
Deci, care cuantum al pensiei se va menține: cel de după primirea deciziei de pensie rezultata după prima recalculare, adică cel începând cu 1.09.2024 sau cel de dinaintea acestei date, cel aflat acum în plată, pe legea actuală nr
263?
Vă mulțumesc mult pentru tot ajutorul și tot ceea ce faceti pentru noi!
Re: A doua recalculare
Scris de: GicaH la data: 05/31/2024 1:43pm
Biro :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua,
Sunt pensionar cu pensie pentru limita de varsta.
Din calculele mele după prima recalculare punctele totale de pensie și, respectiv, și cuantumul pensiei vor crește ușor.
După data de 1.09.2024, deci după primirea deciziei de pensie recalculate,
intentionez să depun adeverința cu veniturile nepermanente pentru perioada anterioară datei de 1.09.2001.
Teoretic, este posibil ca punctele totale de pensie, ca urmare a celei de-a doua recalcularii, prin depunerea adeverinței, să scadă.
Conform art 144 alin 6 din legea nr 360 știu că pe noua decizie de pensie, după a doua recalculare, se vor înscrie punctele totale diminuate, reieșite din calcul după depunerea adeverinței, dar se va menține cuantumul pensiei aflate în plată.
Deci, care cuantum al pensiei se va menține: cel de după primirea deciziei de pensie rezultata după prima recalculare, adică cel începând cu 1.09.2024 sau cel de dinaintea acestei date, cel aflat acum în plată, pe legea actuală nr
263?
Vă mulțumesc mult pentru tot ajutorul și tot ceea ce faceti pentru noi!

Va fi mentinut in plată ultimul cuantum al pensiei, deci cel din 1 septembrie 2024. Dar dacă v-ați făcut socoteala și sunteți sigur că totalul punctelor realizate scade, puteți să nu depuneți adeverința, cine vă forțează?
Re: A doua recalculare
Scris de: la pensie la data: 06/03/2024 2:39am
Consideram ca raspunsul domnului Gica este corect, adica se va mentine in plata cuantumul cel mai mare, care rezulta dupa prima recalculare conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1