Subiect "pensie de urmas" Deschis de miculescu pavel la data: 06/02/2024 2:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: miculescu pavel la data: 06/02/2024 2:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua. Se poate ca sotul ramas in viata sa primeasca pensie de urmas anticipata ? Eu cred ca nu se poate INSA ......
Multumesc !
Re: pensie de urmas
Scris de: Nicu la data: 06/02/2024 3:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Definiti "pensia de urmas anticipata"
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 06/03/2024 4:35am
Domnul Nicu are dreptate era necesar sa dati mai multe precizari.
In lipsa acestor informtii va vom face un rezumat al prevederilor legale in aceasta cauza.
- Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas la varsta standard de pensionare.daca durata casatoriei a fost de minim 10 ani.
- Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas indiferent de varsta daca are invaliditate de gradul I sau II si daca perioada casatoriei a fost de minim 1 an
- Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas indiferent de varsta si indiferent de perioada casatoriei daca moartea sotului s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau unei boli profesionale si nu beneficiaza de alte venituri sau acestea sunt mai mici decat salariul minim.
- Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas daca la data decesului are in ingrijire unul sau mai multi copii sub varsta de 7 ani si nu beneficiaza de alte venituri sau acestea sunt mai mici decat salariul minim. Beneficiaza de pensie de urmas pana cand ultimul copil implineste varsta de 7 ani
- Daca nu indeplineste niciuna din conditiile de mai sus sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas timp de 6 luni de la data decesului sotului daca nu beneficiaza de alte venituri sau acestea sunt mai mici decat salariul minim.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1