Subiect "Lamurire" Deschis de sanda la data: 06/04/2024 10:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lamurire
Scris de: sanda la data: 06/04/2024 10:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, vă rog dacă se poate un punct de vedere:
Lucrez la o institutie de stat și în ultima perioadă avem tot mai multe solicitări de eliberare de adeverinte cu salariile brute și veniturile nepermanente ( prime acordate ocazional cadrelor didactice, al 13- lea salariu, plata orelor suplimentare efectuate de catre profesori in afara funcției de bază,sume incasate cu ocazia participării la diferite examene ) încasate înainte de 1 aprilie 2001. Menționez că aceste venituri nepermanente nu au făcut parte din baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale , asupra lor nu s-a calculat această contribuție. Credeți că în acest contest mai trebuie să le eliberăm astfel de adeverințe? Mulțumesc anticipat
Re: Lamurire
Scris de: GicaH la data: 06/04/2024 10:41am
sanda :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, vă rog dacă se poate un punct de vedere:
Lucrez la o institutie de stat și în ultima perioadă avem tot mai multe solicitări de eliberare de adeverinte cu salariile brute și veniturile nepermanente ( prime acordate ocazional cadrelor didactice, al 13- lea salariu, plata orelor suplimentare efectuate de catre profesori in afara funcției de bază,sume incasate cu ocazia participării la diferite examene ) încasate înainte de 1 aprilie 2001. Menționez că aceste venituri nepermanente nu au făcut parte din baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale , asupra lor nu s-a calculat această contribuție. Credeți că în acest contest mai trebuie să le eliberăm astfel de adeverințe? Mulțumesc anticipat


Ar trebui să știți, dar poate sunteți mai tânără, aceste contribuții s-au plătit la fondul de salarii, nu individual. Așa că normal ar trebui eliberate adeverințele cerute.
Culmea este că doar firmele de stat își fac și fac probleme la eliberarea adeverințelor.
Re: Lamurire
Scris de: sanda la data: 06/04/2024 10:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru promptitudine, dar vreau sa va precizez ca am vefificat actele contabile din acea perioadă si am constata că s-au platit contibuții de catre angajator doar pentru al 13-lea salariu si prime.Pentru orele suplimentare si plata examenelor nu a platit nici angajatorul.
Re: Lamurire
Scris de: Constanta la data: 06/04/2024 12:27pm
În formularul de adeverință se menționează CLAR că se declară DOAR pentru veniturile pentru care s-au plătit contribuții!


Verificați și acordați dreptul!
Conducătorul și cine mai semnează ADEVERINȚA, răspund sub semnătură și cu privire la declarațiile în fals.

Întrebare:
Câți de pe la "arhive" știu să verifice dacă s-au plătit sau nu contribuții?????

Pentru asta trebuie să fii măcar contabil, nu arhivar!!!

În plus, trebuie SĂ AI dovada plății contribuțiilor la dosaru' cu șină!!!!

Povești Nemuritoare! Le-a citit careva, cândva? Dacă nu, reluare în variantă politică.
Re: Lamurire
Scris de: GicaH la data: 06/04/2024 12:38pm
Constanta :
În formularul de adeverință se menționează CLAR că se declară DOAR pentru veniturile pentru care s-au plătit contribuții!


Verificați și acordați dreptul!
Conducătorul și cine mai semnează ADEVERINȚA, răspund sub semnătură și cu privire la declarațiile în fals.

Întrebare:
Câți de pe la "arhive" știu să verifice dacă s-au plătit sau nu contribuții?????

Pentru asta trebuie să fii măcar contabil, nu arhivar!!!

În plus, trebuie SĂ AI dovada plății contribuțiilor la dosaru' cu șină!!!!

Povești Nemuritoare! Le-a citit careva, cândva? Dacă nu, reluare în variantă politică.


Exact orele suplimentare sunt "cuiul lui Pepelea".... Pentru astea sigur s-au plătit și trebuie să fie în statele și actele contabile, chiar și cele depuse la bănci.
Re: Lamurire
Scris de: MihaelaS la data: 06/04/2024 1:36pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
O sugestie ar fi sa va adresati compartmentului juridic al inspectoratului scolar de care apartineti.
Redau un link cu un comunicat. Va rog NU il luati de bun, e internet.
Dar am retinut ideea ca inspectoratul va poate ajuta macar la partea juridica, parte esentiala la asumarea raspunderii.

https://www.edupedu.ro/recalculare-pensii-invatamant-2024-tipurile-de-venituri-pentru-profesori-care-pot-fi-luate-in-calcul-la-recalculare-enumerate-intr-o-adresa-catre-scoli-de-inspectoratul-maramures/
Re: Lamurire
Scris de: Sanda la data: 06/04/2024 3:53pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc mult,am găsit și eu acea adresa și tocmai de aceea v-am scris,pentru ca am verificat statele de plata din perioada respectivă și nu s-au reținut CAS.
Re: Lamurire
Scris de: la pensie la data: 06/05/2024 2:09am
Consideram ca domnul Gica are dreptate.
Intreprinderile de stat sau private sau detinatorii de arhive trebuie sa elibereze adeverinte cu veniturile lunare realizate in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 conform modelului prezentat in anexa la Ordinul Ministrului Muncii si Solidaritatii Sociale nr 487/2021 si in Anexa 6 la legea pensiilor 360/2023.
Pentru justificari adresati-va Inspectoratului Scolar asa cum va sfatuieste doamna Mihaela sau unui consultant financiar.
Re: Lamurire
Scris de: Sanda la data: 06/05/2024 5:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc ptr.raspuns dar după cum am precizat am verificat statele de plata și notele contabile din perioada respectiva site vede clar ca nu s-a reținut CAS ptr.veniturile nepermanente menționate mai sus.Am verificat cu contabilul.
Re: Lamurire
Scris de: MihaelaS la data: 06/05/2024 7:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
As dori sa fac o clarificare, asa cum inteleg eu situatia.

Evolutia cotelor CAS
https://www.mmuncii.ro/j33/images/Documente/Minister/Evolutia_valorii_cotelor_CAS_2020.pdf

Inainte de 01.04.2001 CAS era platita NUMAI DE ANGAJATOR pentru salariat (cred ca raportat la fondul de salarii) si nici unui salariat nu i se retinea CAS din salariu / venitul brut.
In acea perioada, cel putin eu nu imi puneam problema cat e CAS-ul sau macar ce este.
Salariatului i se retinea doar contributia pentru pensia suplimentara, care aparea si pe fluturas pe coloana de retineri (pot confirma personal pt ca am fluturasi din perioada 1994-2000).

Pana la 01.04.2001 consider ca este corecta expresia “Angajatorul A PLATIT CAS pentru urmatoarele venituri ale salariatului...”.

Din 01.04.2001 cand a intrat in vigoare legea 19/2000, a fost eliminata contributia pentru pensia suplimentara si CAS a fost impartita:
- o parte platita de salariat, ca retinere din venitul brut (a aparut pe fluturas, am si din 2001-2003) si
- o parte a ramas sa fie platita de angajator
in cote variate in functie de perioade, conform tabelului.

Din 01.01.2018 pana in prezent CAS este platita NUMAI DE SALARIAT si i se retine din venitul brut.

Abia din 01.04.2001 consider ca este corecta expresia “Salariatului I S-A RETINUT CAS pentru urmatoarele venituri...”.

Am facut sugestia sa apelati la compartimentul juridic al inspectoratului scolar deoarece ei stiu pentru ce categorii de venituri angajatorul a fost obligat, conform legii, SA PLATEASCA (nu sa retina) CAS pentru salariat, inainte de 01.04.2001.
Din ce am citit, de exemplu, in legea 49/1992 si PRECIZARI nr.947/181.679 din 1992 https://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=13616, nu pentru toate veniturile se platea CAS.
Mai ales ca in legea 360/2023 exista o prevedere prin care se pot cere dovezi ale platilor CAS efectuate, corespunzatoare veniturilor brute din adeverinte.

Nu sunt de specialitate, daca am gresit, va rog corectati-ma.
Re: Lamurire
Scris de: la pensie la data: 06/05/2024 8:06am
Pentru doamna Sanda.
Nu mai insistati cu statele de plata pentruca acolo sunt evidentiate contributiile pentru pensie suplimentara care este cu totul altceva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1