Subiect "Decizia ICCJ" Deschis de POP M. la data: 06/05/2024 3:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizia ICCJ
Scris de: POP M. la data: 06/05/2024 3:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dupa parerea d-voastra care ar fi procedura de aplicare
a hotariri ICCJ prin Decizia nr. 28/2024.
Multumesc,

Cu stima,
POP M.

Info !

ÎCCJ. DCD admis. Efectele asimilării grupei a II-a de muncă în condiții speciale https://www.juridice.ro/738812/iccj-dcd-admis-efectele-asimilarii-grupei-a-ii-a-de-munca-in-conditii-speciale.html
Re: Decizia ICCJ
Scris de: Constanta la data: 06/06/2024 3:58am
Nu prea e vorba de "admis" ci de "clarificat" ceea ce era foarte clar scris în lege.

Sesizarea a fost făcută de Curtea de Apel Craiova în luna februarie anul curent.

Până acum "cum au interpretat legea"?!

Mie, mi-a sunat a Campanie, ca să se facă câteva discuții pe tema " hai că am stabilit că mai dăm ceva"
Re: Decizia ICCJ
Scris de: Rodica Groza la data: 06/06/2024 4:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumim de subiect.
Cred ca ar fi de interes (si de folos) daca cineva ne-ar spune cum trebuie procedat.
1. Adica cei care suntem in pensie si avem grupa a 2-a ar trebui sa cerem recalculare?
2. S-a aplicat diferit la casele judetene in functie de casa si judet, unele da, altele nu?
3. S-a aplicat diferit, adica s-a beneficiat de majorarea punctujului dupa o anumita data, adica deciziile emise dupa data de, zic si eu, 2020, sau 2021, etc. ?
Asteptam cu interes (si publicarea in monitor) dar mai ales raspunsurile dvs.
Sincere multumiri!
Re: Decizia ICCJ
Scris de: la pensie la data: 06/06/2024 8:07am
Asa cum precizeaza doamna Constanta noi consideram ca este clar aliniatul 4^4 de la art 30 din legea pensiilor 263/2010 introdus prin legea 74/2022 si toate Casele de pensii trebuiau sa acorde la cerere recalcularea pensiilor conform acestei prevederi.
Deoarece deciziile ICCJ nu sunt obligatorii in aplicarea legii procedura corecta in acest caz este cea indicata de domnul Carp la mesajul domnului Doru care se afla mai jos adica :
Cereti recalcularea pensiei cu aplicarea prevederilor art 30 alin 4^4 din legea pensiilor 263/2010 si a deciziei ICCJ 28/2024 dupa publicarea acesteia in MO. Daca vi se respinge cererea o contestati in justitie cerand ca Hotararea sa fie data conform Deciziei 28/2024 care de aceasta data este obligatorie in actiunile de procedura civila.
Re: Decizia ICCJ
Scris de: MihaelaS la data: 06/06/2024 8:36am
Rodica Groza :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumim de subiect.
Cred ca ar fi de interes (si de folos) daca cineva ne-ar spune cum trebuie procedat.
1. Adica cei care suntem in pensie si avem grupa a 2-a ar trebui sa cerem recalculare?
2. S-a aplicat diferit la casele judetene in functie de casa si judet, unele da, altele nu?
3. S-a aplicat diferit, adica s-a beneficiat de majorarea punctujului dupa o anumita data, adica deciziile emise dupa data de, zic si eu, 2020, sau 2021, etc. ?
Asteptam cu interes (si publicarea in monitor) dar mai ales raspunsurile dvs.
Sincere multumiri!


Raspuns la intrebarea dvs. nr. 1.

Conditiile care trebuie indeplinite pentru a beneficia de prevederile deciziei ICCJ 28/2024 sunt:
1. sa fi avut locul de munca incadrat in grupa I sau II;
2. activitatea si locul de munca sa fi fost cf. art. 30 alin (1) litera i) din legea 263/2010 mentionat mai sus (termocentrale si extractia carbunelui, pe scurt).

Daca sunt indeplinite, aveti raspunsul lapensie.

Pe ce ma bazez:

https://www.iccj.ro/2024/06/03/minuta-deciziei-nr-28-din-3-iunie-2024/

Decizia ICCJ nr. 28 din 3 iunie 2024

Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Craiova – Secţia de litigii de muncă şi asigurări sociale, în dosarul nr. 2755/95/2022, privind pronunţarea unei hotărâri prealabile şi, în consecinţă, stabileşte că:
În interpretarea dispoziţiilor art. 30 alin. (44) (4 indice 4) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, asimilarea perioadei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în care salariaţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute de art. 30 alin. (l) lit. i) din aceeaşi lege, în locurile de muncă încadrate în grupa a II-a de muncă, unui stagiu de cotizare în condiţii speciale de muncă, produce efecte şi sub aspectul majorării punctajelor lunare cu 50%, conform art. 100 lit. b) din Legea nr. 263/2010, iar nu doar cu privire la determinarea stagiului de cotizare, potrivit art. 56 alin. (1) lit. d) şi la reducerea vârstei de pensionare, potrivit art. 562 din Legea nr. 263/2010.
Obligatorie, potrivit dispozițiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă.
Pronunțată în ședință publică astăzi, 3 iunie 2024.

Pentru clarificare redau articolele din legea 263/2010 la care se face referire in decizia ICCJ.

Art. 30. -
(1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiţii speciale sunt cele din:
....
i) activităţile de producţie, mentenanţă şi asimilate din unităţile de producţie a energiei electrice în termocentralele pe bază de cărbune, incluzând şi unităţile de extracţie a cărbunelui, pentru personalul implicat direct şi nemijlocit în utilizarea procedeelor şi utilajelor specifice producţiei energiei electrice şi extracţiei cărbunelui.
18/08/2021 - litera a fost introdusă prin Lege 197/2021.

(44) (4 indice 4)Este asimilată stagiului de cotizare în condiţii speciale de muncă perioada anterioară datei de 1 aprilie 2001, în care salariaţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute la alin. (1) lit. i), în locurile de muncă încadrate conform legislaţiei anterioare în grupa I şi/sau grupa a II-a de muncă.
03/04/2022 - alineatul a fost introdus prin Lege 74/2022.
Re: Decizia ICCJ
Scris de: MihaelaS la data: 06/06/2024 8:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Scuze ca am intervenit, dar un coleg intelesese, din articolele de presa, ca toti care au avut grupa II inainte de 2001 vor beneficia de prevederile deciziei.
Re: Decizia ICCJ
Scris de: Rodica Groza la data: 06/06/2024 9:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru toate raspunsurile!
Intr-adevar, la citirea minutei Deciziei ICCJ crestea adrenalina (glumesc!).
Dar cand aprofundezi dai de conditiile mentionate de doamna Mihaela. Cred ca acum este clar pentru toti.
Nu vreau sa sune ca o periere (linguseala) dar MULTUMIN ca existati, ca ne lamurim, ca ne provocati sa citim si sa dezbatem niste chestiuni de interes!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1