Subiect "Punctaje lunare" Deschis de Biro Cecilia la data: 06/05/2024 8:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaje lunare
Scris de: Biro Cecilia la data: 06/05/2024 8:12pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru perioadele anterioare anului 2001, modul de calcul al punctajelor LUNARE este identic in legea actuală, legea nr.263, cu modul de calcul prevăzut de legea nouă- nr.360/2023?
Vă mulțumesc mult!
Re: Punctaje lunare
Scris de: MihaelaS la data: 06/06/2024 2:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Da,pentru conditii normale de munca.
Punctajul suplimentar pentru grupe este diferit.
Re: Punctaje lunare
Scris de: la pensie la data: 06/06/2024 8:58am
Intrebarea dv este neclara.
Consideram ca v-ati referit la veniturile lunare luate in calculul punctajelor lunare.
Daca este asa va precizam ca prevederile celor doua legi sunt diferite astfel :
- Legea 263/2010 prevede ca la calculul punctajului lunar se iau in calcul salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent cum ar fi : sporul de vechime, spor pentru orele de noapte, sporuri pentru conditii de munca etc..
- Legea 360/2023 prevede ca la calculul punctajului lunar se ia in calcul venitul total realizat, adica pe langa veniturile de mai sus si sumele castigate in acord, primele, participarea la beneficii, sporuri cu caracter nepermanent etc.. Daca se depun adeverinte cu aceste salarii
In plus noua lege a pensiilor prevede o recalcularea a pensiilor in plata dupa intrarea ei in vigoare daca se depun adeverinte cu veniturile totale castigate in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Re: Punctaje lunare
Scris de: Biro Cecilia la data: 06/06/2024 11:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mulțumesc mult și cu recunoștința pentru răspunsul dvs.! Ne ajutați de fiecare dată cu răbdare și profesionalism!
Intrebarea mea se referă efectiv la modul în care se face calculul acestor punctaje lunare, mai exact la ce se împart veniturile lunare ( cu sau fara venituri permanente/nepermanente) ale salariaților. Deci dacă în ambele legi veniturile lunare se împart la un "împărțitor" identic? Aceasta în ideea de a verifica daca este benefica depunerea de adeverințe cu veniturile nepermanente, mai exact de a putea să ne facem calculul punctajului lunar înainte de a depune eventualele adeverințe de care aminteam anterior. Vă doresc multă sănătate și vă
multumesc mult pentru tot!
Re: Punctaje lunare
Scris de: la pensie la data: 06/07/2024 1:56am
In art 142 alin (1) din legea 360/2023 se prevede ca pentru perioada anterioara datei de intrare in vigoare a acestei legi (01 septembrie 2024) calculul punctajului lunar se face conform prevederilor legii 263/2010, adica punctajul lunar se calculeaza impartind venitul lunar brut realizat la salariul mediu pe economie din acea luna comunicat de Institutul National de Statistica.
Re: Punctaje lunare
Scris de: Cecilia Biro la data: 06/07/2024 10:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mulțumesc mult pentru răspunsuri!
Respect și Recunoștință și tot binele din lume!!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1