Subiect "Cand pot iesi la pensie" Deschis de Mihai Grigore la data: 06/06/2024 3:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie
Scris de: Mihai Grigore la data: 06/06/2024 3:47am
Gen:masculin
Data nasterii:19.10.1969
Stagiul de cotizare: 29 de ani stagiu de cotizare contributivi.
Alte date: facultate 5 ani la zi si 9 luni armata
Intrebare:
Lucrez din 1995, fara intrerupere. Am facut facultatea la zi (5 ani) si armata la termen redus (9 luni).
Cand pot iesi la pensie, anticipat, pentru limita de virsta, etc
Multumesc.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: GicaH la data: 06/06/2024 12:37pm
Mihai Grigore :
Gen:masculin
Data nasterii:19.10.1969
Stagiul de cotizare: 29 de ani stagiu de cotizare contributivi.
Alte date: facultate 5 ani la zi si 9 luni armata
Intrebare:
Lucrez din 1995, fara intrerupere. Am facut facultatea la zi (5 ani) si armata la termen redus (9 luni).
Cand pot iesi la pensie, anticipat, pentru limita de virsta, etc
Multumesc.


Părereaea este că va gândiți cam devreme la pensie.
Va puteți pensiona la limită de vârstă la împlinirea vârstei de 65 ani, sau anticipat cu diminuare la vârsta de minim 60 ani împliniți, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani, în care nu se includ perioadele de stagii asimilate precum studiile superioare și stagiul militar.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: Mihai Grigorre la data: 06/07/2024 4:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

La 60 de ani am 35 de ani de stagiu de cotizare contributiv, la care se adauga perioadele asimilate.
Ultima intrebare: Anticipat cu diminuare de varsta la 60 de ani este cu penalitate sau fara?
Multumesc.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: MihaelaS la data: 06/07/2024 5:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
La pensie anticipata nu va puteti incadra decat daca aveti peste 60 de ani si 35 de ani contributivi, cum deja ati primit raspunsul. Daca indepliniti aceste conditii, avand si aproape 6 ani asimilati deja va incadrati la pensie pentru limita de varsta cf. art. 56 din legea 360/2023.

Deci, exista si varianta in care, daca lucrati in continuare neintrerupt, in 2030, varsta va fi mai mare de 60 de ani, veti avea stagiul de cotizare de 35 de ani contributivi + mai mult de 5 ani asimilati (5 facultate + 9 luni armata) si puteti iesi la limita de varsta cf. Art. 56 din legea 360/2023.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/07/2024 6:44am
Raspunsul doamnei Mihaela este corect.
Daca la varsta de 60 ani aveti stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani realizat si stagiu de cotizare mai mare de 5 ani aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1