Subiect "alte venituri (prime, bani haine)" Deschis de Puiu Roberto la data: 06/07/2024 2:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: Puiu Roberto la data: 06/07/2024 2:25am
Gen:M
Data nasterii: 1967
Stagiul de cotizare: 39
Alte date:
Intrebare: Buna ziua. Am introdus salariul in fiecare an incepand cu anul 1985 - prezent, si sporul de vechime si cel de calculator. Mentionez ca m-am angajat inainte de armata si am intrerupt serviciul pentru efectuarea stagiului militar. In toti acesti ani am beneficiat si de prime gen (Paste, Craciun, trimestrial, concediu, profit...). Unde trebuie introduse aceste sume. Multumesc.
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: GicaH la data: 06/07/2024 1:50pm
Puiu Roberto :
Gen:M
Data nasterii: 1967
Stagiul de cotizare: 39
Alte date:
Intrebare: Buna ziua. Am introdus salariul in fiecare an incepand cu anul 1985 - prezent, si sporul de vechime si cel de calculator. Mentionez ca m-am angajat inainte de armata si am intrerupt serviciul pentru efectuarea stagiului militar. In toti acesti ani am beneficiat si de prime gen (Paste, Craciun, trimestrial, concediu, profit...). Unde trebuie introduse aceste sume. Multumesc.


Dacă aceste prime sunt de dinainte de 01.04.2001 și aveți adeverințe le treceți la sume fixe.
Dacă sunt pentru după 01.04.2001 nu le treceți căci sunt incluse in bruturi din REVISAL.
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: la pensie la data: 06/10/2024 8:48am
Trebuie precizat ca dv ati folosit programul de calcul de pe site-ul nostru si intrebarile se refera la modul de utilizare al acestui program.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus corect sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1988 - august 1990 3 %.
Intre septembrie 1990 - martie 1992 6 %.
Dupa septembrie 1992 trbuia ca sa se introduca sporurile cu caracter permanent in salariul inscris in carnetul de munca. Dv ati continuat sa introduceti separat sporurile in procente (presupunem de vechime) si dupa aceasta data . Deci verificti daca salariile inscrise in carnetul de munca contin si aceste sporuri. Daca pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 intentionati sa cereti angajatorului adeverinte cu prime introduceti-le in coloanele sporuri in suma fixa.
In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 ati continuat sa introduceti sporuri in % si aceste sporuri asa cum precizeaza domnul Gica, trebuiau introduse in salariul brut transmis prin REVISAL la Casa de pensii si inscris in carnetul de munca pana in decembrie 2010.
Verificati daca in aceasta perioada nu ati introdus in calcul de doua ori acest spor in procente.
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: Puiu Roberto la data: 06/11/2024 4:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Unde lucrez, salariul de baza este separat de sportul de vechime. Ex: daca salariul de baza este 1000 lei si sporul de vechime 25%, este trecut separat 250 lei. Acesta este motivul pentru care am trecut sporul de vechime separat pe ani. El a crescut de-a lungul timpului de la 10% la 25%.
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: Puiu Roberto la data: 06/11/2024 4:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Unde lucrez, salariul de baza este separat de sportul de vechime. Ex: daca salariul de baza este 1000 lei si sporul de vechime 25%, este trecut separat 250 lei. Acesta este motivul pentru care am trecut sporul de vechime separat pe ani. El a crescut de-a lungul timpului de la 10% la 25%.
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: GicaH la data: 06/11/2024 7:25am
Puiu Roberto :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Unde lucrez, salariul de baza este separat de sportul de vechime. Ex: daca salariul de baza este 1000 lei si sporul de vechime 25%, este trecut separat 250 lei. Acesta este motivul pentru care am trecut sporul de vechime separat pe ani. El a crescut de-a lungul timpului de la 10% la 25%.


Este o problema in exprimarea dumneavoastră în ceea ce privește sporul de vechime.
Înainte de 01.04.2001 acesta era posibil sa fie trecut separat în carnetul de muncă și în program se trec în brut dacă aveți adeverințe. După această dată se iau în calcul bruturile din salarii care cuprind absolut toate veniturile, cuprinse în datele din REVISAL.
Dacă aveți cont online la CNPP găsiți acolo informațiile privind bruturile, dar cred că dumneavoastră vă referitila perioada de acum la sporuri de fidelitate care sunt și ele cuprinse in bruturi la REVISAL.
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: Puiu Roberto la data: 06/11/2024 8:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Poate nu ma exprim eu bine

Pe fluturas scrie asa: un rezumat fictiv

Baza - X

Zile lucr - 20

Salariul cuvenit - X

Spor vechime - 25% (DIN BAZA) - Y

Prime - Z

Brut - X + Y + Z

Ce trebuie sa trec eu in acest program al dvs?
Brutul? sau cel cuvenit + spor vechime + prima

Multumesc si scuze pentru neintelegere
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: la pensie la data: 06/11/2024 9:53am
Asa cum v-am precizat anterior verificati daca in perioada discutata nu ati introdus in calcul de doua ori acest spor in procente si in suma fixa.
Daca introduceti sporul de vechime in procente aveti grije ca in coloana salarii sa fie trecut salariul de baza pentruca la acesta se aplica sporul in procente, iar primele trebuie trecute la sporuri in suma fixa.
Insa varianta mai simpla este ca sa introduceti salariul brut in coloana salarii.
Re: alte venituri (prime, bani haine)
Scris de: GicaH la data: 06/11/2024 11:26am
Puiu Roberto :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Poate nu ma exprim eu bine

Pe fluturas scrie asa: un rezumat fictiv

Baza - X

Zile lucr - 20

Salariul cuvenit - X

Spor vechime - 25% (DIN BAZA) - Y

Prime - Z

Brut - X + Y + Z

Ce trebuie sa trec eu in acest program al dvs?
Brutul? sau cel cuvenit + spor vechime + prima

Multumesc si scuze pentru neintelegere


Vă repet încă odată, pentru că văd că nu precizați, dacă situația este din prezent, respectiv de după 01.04.2001, treceți brutul
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1