Subiect "Puncte stabilitate" Deschis de Ruse Florina la data: 06/11/2024 10:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte stabilitate
Scris de: Ruse Florina la data: 06/11/2024 10:38am
Gen:F
Data nasterii:20.06.1960
Stagiul de cotizare: 28 ani
Alte date:pensie de invaliditate 12 ani
Intrebare: Pensia de invaliditate se ia in calculul punctelor de stabilitate, ca perioada asimilata? Va multumesc .
Re: Puncte stabilitate
Scris de: la pensie la data: 06/12/2024 2:04am
Conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 perioada in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate nu se ia in calculul punctelor de stabilitate.
Re: Puncte stabilitate
Scris de: ruse florina la data: 06/13/2024 11:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Din ce cauza nu se primesc puncte de stabilitate? Care este "logica" legislativa ?
Re: Puncte stabilitate
Scris de: la pensie la data: 06/14/2024 8:19am
In alin. (3) din noua lege a pensiilor se prevede ca "Pentru stagiul de cotizare contributiv realizat peste 25 ani contributivi se acorda un numar de puncte de stabilitate ..." Deci perioadele de pensie de invaliditate in care nu se lucreaza cu jumatate de norma nu sunt contibutive si nu sunt luate in calculul punctelor de stabilitate conform acestui aliniat.
In alin. (6) din noua lege a pensiilor se prevede ca "punctele de stabilitate de la alin 3 nu se aplica pentru perioadele in care se cumuleaza pensia cu venituri pentru care se plateste contributie" Deci perioadele de pensie de invaliditate in care se lucreaza cu jumatate de norma nu sunt uate in calculul punctelor de stabiitate conform acestui aliniat.
Logica acestor prevederi este sa incurajeze angajatii sa continue activitatea fara sa ceara pensie pentru a contribui la costituirea fondului de pensii si prin aceasta se amana pe viitor efortul financiar.
Re: Puncte stabilitate
Scris de: florina ruse la data: 06/14/2024 9:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc frumos pentru lamuriri, statul crede ca te imbolnavesti "special" pentru cativa lei pe care ii primesti . Weekend frumos .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1