Subiect "Cumparare vechime iunie 2024" Deschis de Ramona la data: 06/19/2024 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumparare vechime iunie 2024
Scris de: Ramona la data: 06/19/2024 10:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea nelamurire: sotul meu doreste sa cumpere vechime in munca vrand sa incheie un contract de asigurare sociala acum in luna iunie, dar nu ne este clar cat trebuie/poate sa plateasca pentru fiecare luna si cat este baza lunara de calcul (sau venitul lunar asigurat) luat in calculul punctajului lunar la pensie. Puteti sa imi spuneti, va rog, cat este minimul si cat este maximul pe care ar putea plati sotul in cazul in care doreste sa cumpere vechime, si respectiv cat este minumul si cat este maximul venitului lunar asigurat, pentru uramtoarele luni: octombrie 2000, mai 2001, august 2009 si mai 2013. Multumesc anticipat pentru suportul acordat! Ramona
Re: Cumparare vechime iunie 2024
Scris de: Nicu la data: 06/19/2024 11:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cititi aici, si vedeti daca se merita raportat la cazul sotului dvs.
https://alba24.ro/cumparare-vechime-in-munca-de-la-1-iulie-se-schimba-suma-care-trebuie-platita-costuri-acte-necesare-si-precizari-oficiale-1034836.html
Re: Cumparare vechime iunie 2024
Scris de: la pensie la data: 06/20/2024 3:43am
Atentionarea domnului Nicu este corecta.
Incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii are doua avantaje si anume :
1. - Cumpararea de stagiu de cotizare in vederea indeplinirii conditiilor de stagiu pentru a beneficia de anumite drepturi de pensie.
2. - Suplimentarea punctajelor lunare si anuale in vederea cresterii valorii pensiei.
Este benefica incheierea de contracte de asigurare numai in cazurile mentionate la punctul 1, deoarece in cazul prezentat la punctul 2 benefiul nu justifica cheltuiala.
Cumparea stagiului de cotizare pentru lunile mentionate se poate incheia contract de asigurare sociala.
Suma minima asigurata prin astfel de contract este salariul minim pe economie din luna in care se incheie contractul, adica 3300 lei in iunie 2024 si 3700 lei incepand cu 01 iulie 2024.
Suma maxima asigurata nu este limitata.
Contributia de asigurare sociala este de 25 % din suma asigurata adica 825 lei in luna iunie 2024 pentru suma asigurata egala cu salariul minim de 3300 lei si 925 lei dupa 01 iulie 2024 pentru suma asigurata egala cu salariul minim de 3700 lei.
Re: Cumparare vechime iunie 2024
Scris de: Ramona la data: 06/21/2024 10:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspuns!

Am tot cautat sa inteleg totusi cu cat se mareste pensia in cazul cumpararii vechimii prin contractul de asigurare sociala, in functie de venitul lunar asigurat. Am inteles ca este oportun pt marirea stagiului de cotizare, dar vroiam sa stiu si valoarea pensiei marita in cazul achizitionarii.

Am incercat sa introduc date in programul d-voastra "calcul pensie", dar nu am reusit sa inteleg la ce cod se incadreaza contractul de asigurare sociala (S, O, N sau in alta parte?), daca venitul lunar asigurat are acelasi "regim"/legislatie/aplicabilitate ca si salariul lunar in calculul punctului de pensie sau e diferit, adica daca se incadreaza in legislatie la fel ca salariul lunar sau nu (puteti sa imi spuneti unde pot sa il incadrez in programul d-voastra "calcul pensie"?).

De asemenea, puteti sa imi spuneti care e legislatia care m-ar putea lamuri in punctele anterior mentionate?

Multumesc pentru suport! Ramona.
Re: Cumparare vechime iunie 2024
Scris de: Nicu la data: 06/21/2024 11:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

In opinia mea, in doua cuvinte raspunsul este: Pierdeti bani. Asta referitor la cit ati cistiga cumparind 4 luni.
Puteti calcula cu putin efort ce inseamna punctele citind aici. https://pensiicluj.ro/prestatii/calculul-pensiilor/
Re: Cumparare vechime iunie 2024
Scris de: la pensie la data: 06/24/2024 10:08am
Este dificil de facut un calcul exact care sa va demonstreze afirmatiile nostre anterioare privind oportunitatea incheierii unui astfel de contract, din punct de vedere al cresterii valorii pensiei.
Presupunem ca sotul dv este nascut dupa luna iunie 1959 si deci in prezent nu are varsta standard de pensionare de 65 ani.
Sa presupunem ca incheie un contract de asigurare sociala pentru cele patru luni, pentru care plateste 4 x 825 = 3300 lei.
Suma asigurata este de 3300 lei pe luna si va realiza :
- Un punctaj lunar de 0,4361 puncte. Punctajul lunar se calculeaza impartind suma asigurata de 3300 lei la salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2024 de 7567 lei.
- Suma punctajelor lunare pentru cele 4 luni 4 x 0,4361 = 1,7444 puncte
- Un punctaj anual de 1,7444 / 12 = 0,14537 puncte
Presupunand ca se pensioneaza la limita de varsta dupa luna septembrie 2024 pentru suma de 3300 lei platita prin contractul de asigurare sociala va primi o suma de :0,14537 x 81 lei = cca 12 lei
In rest va rugam sa faceti dv aprecierea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1