Subiect "calcul pensie" Deschis de savin adrian la data: 06/25/2024 4:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: savin adrian la data: 06/25/2024 4:06am
Gen:M
Data nasterii:28.02.1960
Stagiul de cotizare: 44 ANI
Alte date:
Intrebare: Buna ziua.
În perioada Aprilie 2001 - Noiembrie 2007, am lucrat în grupa condiții speciale. Din adeverinta emisă de angajator reiese un total de 6 ani și 8 luni. Din extrasul de la CNPP referitor la stagiile lunare pe perioada enunțată mai sus, rezultă un total de 6 ani și 6 luni. Am avut în această perioadă lucrată și câteva Concedii medicale.
Acestea se scad din timpul efectuat în grupa de muncă în condiții speciale ?
Re: calcul pensie
Scris de: GicaH la data: 06/25/2024 5:15am
savin adrian :
Gen:M
Data nasterii:28.02.1960
Stagiul de cotizare: 44 ANI
Alte date:
Intrebare: Buna ziua.
În perioada Aprilie 2001 - Noiembrie 2007, am lucrat în grupa condiții speciale. Din adeverinta emisă de angajator reiese un total de 6 ani și 8 luni. Din extrasul de la CNPP referitor la stagiile lunare pe perioada enunțată mai sus, rezultă un total de 6 ani și 6 luni. Am avut în această perioadă lucrată și câteva Concedii medicale.
Acestea se scad din timpul efectuat în grupa de muncă în condiții speciale ?


Normal, pe timpul CM nu ați lucrat in condiții speciale și vi se pun că stagiu dor în condiții normale.
Nu vi se scad, dar nu vi se pun perioadele in care ați fost in concediu medical in condiții speciale, deoarece în pat, dacă ați fost internat, nu sunt astfel de condiții.
Re: calcul pensie
Scris de: savin adrian la data: 06/25/2024 8:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/25/2024 8:14am
Raspunsul domnului Gica este logic dar din pacate nu este conform prevederilor legale.
Art 30 alin (5) din actuala lege a pensiilor 263/2010 si art 28 alin (3) din noua lege a pensiilor 360/2023 prevad :
"Constituie stagiu de cotizare realizat in conditii speciale de munca si perioadele in care un angajat care isi desfasoara activitatea in conditii speciale de munca se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca si/sau in concediu de odihna, daca cel putin in ziua premergatoare concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii de munca".
Re: calcul pensie
Scris de: savin adrian la data: 06/26/2024 7:17am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: VA MULTUMESC. Dar atunci de ce lipsesc 2 luni ?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/26/2024 9:42am
Regretam ca nu putem raspunde la aceasta intrebare.
Cereti lamuriri la Csa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1