Subiect "pensie anticipata" Deschis de Marin Ion la data: 06/26/2024 4:53pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Marin Ion la data: 06/26/2024 4:53pm
Gen: M
Data nasterii: Sept 1964
Stagiul de cotizare: 38 ani și 7 luni ( Oct 1986- Oct 2024, cu 17 luni lipsa)
Alte date: 9 luni stagiu militar, facultatea la seral 6 ani
Intrebare:
Avand in vedere ca in Octombrie 2024 pot aplica la pensie anticipată parțială, daca mai lucrez încă 8 luni pot aplica la pensie anticipată fără penalizare , conform art 56 din noua lege? Se considera armata ( 9 luni) ca stagiu asimilat contributiv? Multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/27/2024 1:20am
Situatia stagiului dv este prezentata neclar.
Conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 :
- Confirmam dreptul dv la pensie anticipata, diminuata, la varsta de 60 ani, avand stagiul de cotizare contributiv (lucrat) mai mare de 35 ani.
- Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare contributivde 35 ani depasit cu 5 ani. In cei 5 ani cu care trebuie depasit stagiul complet de cotizare contributiv poate fi luata in calcul perioada stagiului militar care se asimileaza stagiului de cotizare.
Re: pensie anticipata
Scris de: MARIN ION la data: 06/27/2024 2:43am
Gen: M
Data nasterii: SEPT 1964
Stagiul de cotizare: 38 ANI SI 7 LUNI, 6 ani facultate seral, 9 luni armata,
Alte date: GRUPA 2 Munca 54 luni intre 1986-1990.
Intrebare:
In completarea celor de mai sus aș vrea sa întreb ce beneficii aduc in acest caz anii lucrați in gr2 munca si daca facultatea cu frecventa zilnică la seral are are -un impact . Facultatea cu frecventa zilnică la seral mai trebuie documnetata in dosarul de pensie?
mulțumesc încă o data
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/28/2024 1:29am
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupa II de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Majorarea cu 25 % a punctajelor lunare obtinute pe perioada lucrata in grupa de munca.
Dv beneficiati de acest avantaj.
- Acordarea unui stagiu de cotizare suplimentar de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa de munca.
Dv nu beneficiati de acest avantaj deoarece acesta se acorda numai celor care au lucrat minim 5 ani in grupele I sau II de munca, separat sau cumulat in cele doua grupe de munca.
- Acordarea unei reduceri a varstei standard de pensioare cu 4 luni pentru fiecare an lucrat in grupa de munca.
Dv nu beneficiati de acest avantaj deoarece acesta se acorda numai celor care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv, in cazul dv 35 ani
Perioada facultatii urmate la seral nu este recunoscuta ca stagiu de cotizare asimilat si nu aduce niciun avantaj, deci nu trebuie dovedita.
Re: pensie anticipata
Scris de: Marin Ion la data: 06/28/2024 1:44pm
la pensie :
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupa II de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Majorarea cu 25 % a punctajelor lunare obtinute pe perioada lucrata in grupa de munca.
Dv beneficiati de acest avantaj.
- Acordarea unui stagiu de cotizare suplimentar de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa de munca.
Dv nu beneficiati de acest avantaj deoarece acesta se acorda numai celor care au lucrat minim 5 ani in grupele I sau II de munca, separat sau cumulat in cele doua grupe de munca.
- Acordarea unei reduceri a varstei standard de pensioare cu 4 luni pentru fiecare an lucrat in grupa de munca.
Dv nu beneficiati de acest avantaj deoarece acesta se acorda numai celor care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv, in cazul dv 35 ani
Perioada facultatii urmate la seral nu este recunoscuta ca stagiu de cotizare asimilat si nu aduce niciun avantaj, deci nu trebuie dovedita.


Multumesc si va rog sa clarificati de ce nu benefocez de ultimul beneficiu din moment ce am 38 ,7 ani stagiu contributiv, deci depășesc oricum 35 ani.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/28/2024 2:15pm
Aveti dreptate din cauza unor neclaritati am comis o eroare in privinta calculului stagiului de cotizare contributiv.
Pentru un stagiu de cotizare de 4 ani si 6 luni luctat in grupa II beneficiati de reducerea cu 1 an si 4 luni a varstei standard de pensionare si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 8 luni adica in luna mai 2028.
Re: pensie anticipata
Scris de: ION Marin la data: 08/02/2024 4:26am
Gen: F
Data nasterii: Sep 1964
Stagiul de cotizare: 38,7 + 9 luni armata
Alte date: 4 ani gr 2 munca
Intrebare:
Referiror la situația prezentată, înțeleg ca termenul de ieșire la pensie pt limita de vârstă se devansează cu 4 luni pt fiecare an de munca in gr. 2, in cazul meu 1 an si 4 luni. Aș a vrea sa îinteleg daca numărul de luni luate in calcul pentru stabilirea procentului de penalizare este calculat pana la 65 ani s-au pana la noul termen, după acceptarea grupelor de munca.
Multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/02/2024 7:17am
Ati mentionat gresit genul feminin
Conform datei de nastere aveti varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 1 an si 4 luni, la varsta de 63 ani si 8 luni adica in luna mai 2028.
Numarul de luni care se ia in calcul la procentul de diminuarea a pensiei anticipate partiale se calculeaza de la data depunerii dosarului de pensie anticipata partiala pana la varsta de pensionare redusa adica 63 ani si 8 luni, daca este acceptata perioada lucrata in grupa de munca .
Re: pensie anticipata
Scris de: Marin Ion la data: 08/20/2024 9:18am
Gen:M
Data nasterii:1964, septembrie
Stagiul de cotizare: 38,7+ 9luni TR
Alte date:gr2 4 ani daca se accepta
Intrebare: Referitor la situația prezentată, se poate încheia contract de asigurare retroactiv cu Casa de pensii pt a se completa numărul de luni necesare pana la 40 ani contributivi? In acest caz , daca se încheie acest contract, se poate solicita pensie cf art 56? Mulțumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/22/2024 9:58am
Raspunsul este da.
Stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala se poate valorifica la pensie pentru limita de varsta iar pensia acordata conform art 56 din noua lege a pensiilor este pensie pentru limita de varsta.
Totusi la incheierea contractului cereti asigurarea ca va fi luat in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1