Subiect "Când pot ieși la pensie, ce posibilitate am" Deschis de Arghire Liliana la data: 06/26/2024 6:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Când pot ieși la pensie, ce posibilitate am
Scris de: Arghire Liliana la data: 06/26/2024 6:01pm
Gen:F
Data nasterii:20.12.1964
Stagiul de cotizare:27 de ani și 5 luni ( din care 18 ani și 1 luna în grupa a-II-a)
Alte date:2 copii ( nu știu dacă se va ține cont sau nu pentru pensionare)
Intrebare : ce posibilități de pensionare am și când?
Va mulțumesc anticipat!
Intrebare:
Re: Când pot ieși la pensie, ce posibilitate am
Scris de: la pensie la data: 06/27/2024 2:11am
Conform actualei legi a pensiilor cat si a noii legi a pensiilor aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni adica in data de 20 septembrie 2027. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare contributiv de 15 ani, conditie pe care o realizati.
Nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare deoarece :
- Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani, pentru perioada lucrata in grupa de munca, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 33 ani si 11 luni cumuland stagiul de cotizare lucrat cu stagiul de cotizare suplimentar aferent perioadei lucrate in grupa II de munca. Dv nu indepliniti aceasta conditie pana in luna septembrie 2024, cand actuala lege a pensiilor va fi abrogata, deoarece acum aveti 27 ani si 5 luni lucrati si 4 ani si 6 luni stagiu de cotizare suplimentar aferent perioadei lucrate in grupa de munca, adica un total de 31 ani si 11 luni.
- Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani, pentru perioada lucrata in grupa de munca, si 1 an pentru nasterea si cresterea a 2 copii, conform noii legi a pensiilor 360/2023 care va intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2024 trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare contributiv de 33 ani si 11 luni fara a mai cumula stagiul de cotizare aferent grupei de munca.
Re: Când pot ieși la pensie, ce posibilitate am
Scris de: Popescu Valentina la data: 06/30/2024 3:04pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Eu cred ca dacă plătiți din mana
diferența puteți ieși pana la 30 august!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1