Subiect "Reducere vârstă" Deschis de Elena Paladi la data: 07/06/2024 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere vârstă
Scris de: Elena Paladi la data: 07/06/2024 3:00am
Gen:F
Data nasterii:1970
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua
Vă rog să-mi spuneți câtă reducere din vârsta de pensionare pe actuala lege am pentru:
Grupa a doua 7 ani,1 lună
Conditii speciale 5ani,11 luni
Conditii deosebite 8 ani, 6 luni
Menționez că cei 5 ani si 11 luni au fosta asimilați in condiții speciale datorită legii 74 deoarece am lucrat în industria minieră
Vă mulțumesc!
Re: Reducere vârstă
Scris de: GicaH la data: 07/06/2024 6:54am
Elena Paladi :
Gen:F
Data nasterii:1970
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua
Vă rog să-mi spuneți câtă reducere din vârsta de pensionare pe actuala lege am pentru:
Grupa a doua 7 ani,1 lună
Conditii speciale 5ani,11 luni
Conditii deosebite 8 ani, 6 luni
Menționez că cei 5 ani si 11 luni au fosta asimilați in condiții speciale datorită legii 74 deoarece am lucrat în industria minieră
Vă mulțumesc!


6 ani și 6 luni plus 2 ani și 8 luni, deci în total9 ani și 2 luni reducere a vârstei standard de pensionare la limită de vârstă.
Re: Reducere vârstă
Scris de: Elena Paladi la data: 07/06/2024 7:21am
GicaH :
Elena Paladi :
Gen:F
Data nasterii:1970
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua
Vă rog să-mi spuneți câtă reducere din vârsta de pensionare pe actuala lege am pentru:
Grupa a doua 7 ani,1 lună
Conditii speciale 5ani,11 luni
Conditii deosebite 8 ani, 6 luni
Menționez că cei 5 ani si 11 luni au fosta asimilați in condiții speciale datorită legii 74 deoarece am lucrat în industria minieră
Vă mulțumesc!


6 ani și 6 luni plus 2 ani și 8 luni, deci în total9 ani și 2 luni reducere a vârstei standard de pensionare la limită de vârstă.
Re: Reducere vârstă
Scris de: Elena Paladi la data: 07/06/2024 7:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare La stagiul suplimentar mi-au dat 5 ani și 11luni, deci conditiile speciale mi le-au calculat la 3 luni că asa prevede legea 74 din minerit
Iar la reducere vârstă 6,6
Ceva nu e în regulă și nici nu vreau să fac contestație până nu mă duc să vorbesc cu cei de la Casă
După cum spuneți dvs, ar fi trebuit să fiu pensionară demult, ceva nu bate
Re: Reducere vârstă
Scris de: GicaH la data: 07/06/2024 9:59am
Elena Paladi :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare La stagiul suplimentar mi-au dat 5 ani și 11luni, deci conditiile speciale mi le-au calculat la 3 luni că asa prevede legea 74 din minerit
Iar la reducere vârstă 6,6
Ceva nu e în regulă și nici nu vreau să fac contestație până nu mă duc să vorbesc cu cei de la Casă
După cum spuneți dvs, ar fi trebuit să fiu pensionară demult, ceva nu bate


Eu v-am calculat conform datelor date de dumneavoastră, nu știu ce legi v-au
luat în calcul.
Grupa 1 este asimilată in condiții speciale după 01.04.2001 și se primesc 6 luni/ an întreg stagiu suplimentar și reducerea vârstei standard de pensionare la limită vârstă iar pentru
grupa a doua se primesc 3 luni/an întreg și reducerea vârstei standard de pensionare la limită de vârstă cu 4
luni/an întreg. Ce v-am scris este pe baza legii 215/2019.
Re: Reducere vârstă
Scris de: Paladi Elena la data: 07/06/2024 10:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare Drept e că în minerit schimbă des legile, anul trecut aveam altă situație cand am băgat dosarul,acum alta
Asta e, săptămâna viitoare mă voi lămuri
Vă mulțumesc pentru amabilitate și vă doresc multă sănătate!
Re: Reducere vârstă
Scris de: Elena Paladi la data: 07/07/2024 7:44am
2,8 sunt de la conditii deosebite
2,6 din condiții speciale,deci sunt 5,2...pana la 9,2 cum spuneti dvs...mi-ar plăcea mie
Re: Reducere vârstă
Scris de: la pensie la data: 07/08/2024 7:24am
Datele sunt neclare si este clar ca nu vi s-au recunoscut stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca asa cum ati precizat dv in primul mesaj.
Daca vi se recunosteau aveati dreptul la o reducere a varstei standard de pensionare de 7 ani si 10 luni. Insa si in acest caz nu va puteati pensiona conform actualei legi a pensiilor pana la data de 01 septembrie 2024 cand este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor si cand varsta standard de pensionare a dv creste de la 63 ani la 65 ani.
Domnul Gica a calculat gresit stagiul de 7 ani lucrat in grupa I a nu in grupa II a
Totusi este indicat sa mergeti la Casa de pensii si sa aflati ce stagii de cotizare lucrate in grupele de munca sunt recunoscute.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1