Subiect "Legea 351/2022" Deschis de LUCIAN BRADESCU la data: 07/15/2024 10:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legea 351/2022
Scris de: LUCIAN BRADESCU la data: 07/15/2024 10:50am
Gen:M
Data nasterii:23.01.1955
Stagiul de cotizare:35 ani 2 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. In conformitate cu L351/2022 am vrut sa depun azi, 15.07.2024 la CJP Alba, adeverinta de la arhivar cu perioada de incadrare in grupa I-a de munca, pe perioada 22.22.1980-30.04.1993, conform inscrisului din catrea de munca. La giseu mi s-a spus ca nu mai este necesara depunerea acesteia. Informatia e corecta? Multumesc.
Re: Legea 351/2022
Scris de: GicaH la data: 07/15/2024 12:50pm
LUCIAN BRADESCU :
Gen:M
Data nasterii:23.01.1955
Stagiul de cotizare:35 ani 2 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. In conformitate cu L351/2022 am vrut sa depun azi, 15.07.2024 la CJP Alba, adeverinta de la arhivar cu perioada de incadrare in grupa I-a de munca, pe perioada 22.22.1980-30.04.1993, conform inscrisului din catrea de munca. La giseu mi s-a spus ca nu mai este necesara depunerea acesteia. Informatia e corecta? Multumesc.


Nu cred că este corectă. Adeverințele cu grupe se pot depune oricând
Re: Legea 351/2022
Scris de: Stere D la data: 07/16/2024 7:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca perioada de munca este trecuta in cartea de munca nu mai este necesara adeverinta de grupa. Valorificarea grupei de munca grupa a - I- a se face la depunerea dosarului de pensionare ( Adeverintele de grupa se depun numai daca au fost eliberate conf legii si se valorifica daca nu a fost trecuta perioada respectiva in cartea de munca )
Re: Legea 351/2022
Scris de: GicaH la data: 07/16/2024 9:35am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca perioada de munca este trecuta in cartea de munca nu mai este necesara adeverinta de grupa. Valorificarea grupei de munca grupa a - I- a se face la depunerea dosarului de pensionare ( Adeverintele de grupa se depun numai daca au fost eliberate conf legii si se valorifica daca nu a fost trecuta perioada respectiva in cartea de munca )


Dacă domnul respectiv a luat o adeverință înseamnă că nu era trecută grupa de muncă în carnetul
de muncă.
Re: Legea 351/2022
Scris de: la pensie la data: 07/16/2024 11:23am
Informatia dv este incompleta.
Trebuia sa precizati :
- Cum a motivat functionarul ca nu mai este necesara adeverinta
- In ce grupa de munca este inscrisa acea perioada in carnetul dv de munca
Re: Legea 351/2022
Scris de: luciana la data: 07/17/2024 3:59am
"Dacă domnul respectiv a luat o adeverință înseamnă că nu era trecută grupa de muncă în carnetul
de muncă. "

ERONAT! Cunosc multe persoane care, desi au inscrisa in cartea de munca activivatea prestata in conditi de grupa, din teama ca la nu li se va lua in calcul aceste perioade, la stabilirea drepturilor banesti la calculul pensiei, se zbat si obtin adevereinte, fara sa fie nevoie de acestea.
Am avut chiar un coleg de birou in aceasta situatie, care desi avea inscrise grupele de munca 1 si 2, tot s-a dus dupa adeverinta. Bineinteles, ca la Casa de pensii i-a spus ca nu are nevoie de adeverinta...
CRED ca este si cazului domnului in cauza.
Re: Legea 351/2022
Scris de: GicaH la data: 07/17/2024 6:29am
luciana :
"Dacă domnul respectiv a luat o adeverință înseamnă că nu era trecută grupa de muncă în carnetul
de muncă.
"

ERONAT! Cunosc multe persoane care, desi au inscrisa in cartea de munca activivatea prestata in conditi de grupa, din teama ca la nu li se va lua in calcul aceste perioade, la stabilirea drepturilor banesti la calculul pensiei, se zbat si obtin adevereinte, fara sa fie nevoie de acestea.
Am avut chiar un coleg de birou in aceasta situatie, care desi avea inscrise grupele de munca 1 si 2, tot s-a dus dupa adeverinta. Bineinteles, ca la Casa de pensii i-a spus ca nu are nevoie de adeverinta...
CRED ca este si cazului domnului in cauza.

Asta denota că au lipsă de ocupație, timp mult liber și bani in plus.
Putea foarte simplu sa meargă la CJP să verifice corectitudinea, valabilitatea și dacă înscrisurile in carnetul de muncă sunt complete.
Au un birou special în acest scop, cel puțin la noi la Timiș, la CJP așa este.
Re: Legea 351/2022
Scris de: Stere D la data: 07/17/2024 7:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
conf art 133 - legea 360/2023 , aliniat (5) Dovada vechimii în muncă în grupele I şi/sau a II-a de muncă realizate anterior datei de 1 aprilie 2001 se face cu carnetul de muncă, întocmit cu respectarea prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare
(6) În situaţia în care perioadele de vechime în muncă realizată în grupele I şi/sau a II-a de muncă nu sunt înregistrate în carnetul de muncă sau înregistrarea acestor perioade este efectuată incorect ori incomplet, dovada acestora se poate face cu adeverinţe eliberate de către angajatori sau deţinătorii legali de arhive sau operatorii economici autorizaţi de Arhivele Naţionale pentru prestarea serviciilor arhivistice care au dreptul legal de a certifica aceste date, conform modelului prevăzut în anexa nr. 9, în original.
ATENTIE legea 351/2022 se refera la cei care au lucrat in conditii speciale sau grupa a-I-a si nu au beneficiat de avatajele respective unde trebuie adusa adeverinta de grupe
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1