Subiect "Valorificare adeverinte" Deschis de Razesu Maria la data: 07/15/2024 11:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valorificare adeverinte
Scris de: Razesu Maria la data: 07/15/2024 11:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos să, mi spuneți dacă depun după 1 septembrie adeverințe cu acord global, trebuie sa fac cerere de recalculare iar recalcularea se va face pentru toată perioada de contribuții și perioade asimilate după noua lege sau recalcularea se face numai pentru perioada înscrisă un adeverinta.
Multumesc
Re: Valorificare adeverinte
Scris de: GicaH la data: 07/16/2024 10:08am
Razesu Maria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos să, mi spuneți dacă depun după 1 septembrie adeverințe cu acord global, trebuie sa fac cerere de recalculare iar recalcularea se va face pentru toată perioada de contribuții și perioade asimilate după noua lege sau recalcularea se face numai pentru perioada înscrisă un adeverinta.
Multumesc


Părerea mea, este va dacă o depuneți după 1 septembrie se va calcula doar perioada la care se referă adeverința pe noua lege cu punerea în plată cu data de 1 a lunii următoare celei în care o depuneți cu cerere, dar se va face totuși mai târziu cu plată din urmă.
Re: Valorificare adeverinte
Scris de: Maria Razesu la data: 07/16/2024 11:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
mulțumesc, sper să fie așa, ca altfel s,ar putea să scadă pensia dacă se recalculează de la zero
Re: Valorificare adeverinte
Scris de: la pensie la data: 07/17/2024 2:18am
Recalcularea se va face numai pentru perioada inscrisa in adeverinta, dar se va face conform actualei legi a pensiilor 263/2010, nu dupa prevederile noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1