Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Iacob Geta la data: 07/16/2024 2:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Iacob Geta la data: 07/16/2024 2:17am
Gen: F
Data nasterii: 29.08.1966
Stagiul de cotizare: 39 ani si 9 luni
Alte date: Grupa II - 10 ani si 8 luni. 1 copil
Intrebare: La sfarsitul lunii implinesc varsta la care pot depune dosarul pentru pensionare anticipata. Va rog sa-mi spuneti cand este indicat sa-mi depun dosarul: inainte sau dupa 1 septembrie 2024? Daca implinesc 57 ani si 11 luni pe 29 iulie, dosarul il pot depune neaparat dupa aceasta data sau se poate si mai devreme? Multumesc frumos.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: GicaH la data: 07/16/2024 10:14am
Iacob Geta :
Gen: F
Data nasterii: 29.08.1966
Stagiul de cotizare: 39 ani si 9 luni
Alte date: Grupa II - 10 ani si 8 luni. 1 copil
Intrebare: La sfarsitul lunii implinesc varsta la care pot depune dosarul pentru pensionare anticipata. Va rog sa-mi spuneti cand este indicat sa-mi depun dosarul: inainte sau dupa 1 septembrie 2024? Daca implinesc 57 ani si 11 luni pe 29 iulie, dosarul il pot depune neaparat dupa aceasta data sau se poate si mai devreme? Multumesc frumos.


Dosarul nu se poate depune mai devreme de data îndeplinirii dreptului si condițiilor de pensionare.
Părerea mea este că este mai avantajos să vă pensionati anticipat cu diminuare după 1 septembrie, procentul de diminuare fiind mai redus, dar posibil sa aveți de pierdut la punctare stagii asimilate și grupe de muncă.
Așa că sunt avantaje și dezavantaje și pe o lege și pe alta.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/17/2024 2:38am
Asa cum spune si domnul Gica dosarul nu se poate depune inainte de data in care se indeplimesc connditiile de pensionare.
In ceiace priveste data depunerii dosarului de pensionare noi consideram ca este avantajos sa va pensionati dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor deoarece conform art 56 din noua lege a pensiilor aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, nediminuata, incepand cu data de 01 septembrie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1