Subiect "pensie anticipata/ la limita de varsta" Deschis de Petre Eugeniu la data: 07/16/2024 2:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata/ la limita de varsta
Scris de: Petre Eugeniu la data: 07/16/2024 2:52pm
Gen:M
Data nasterii:ianuarie 1961
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date: 5 ani facultate la zi
Intrebare:
Am lucrat 2 luni de zile în vacantele din perioada studenției, și sunt în cartea de munca. Pot alege sa nu fie luate în calcul, pentru a avea considerati 5 ani de facultate și încă 39 ani? Dacă da, cum pot face aceasta alegere?
Mulțumesc
Re: pensie anticipata/ la limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 07/16/2024 11:11pm
Petre Eugeniu :
Gen:M
Data nasterii:ianuarie 1961
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date: 5 ani facultate la zi
Intrebare:
Am lucrat 2 luni de zile în vacantele din perioada studenției, și sunt în cartea de munca. Pot alege sa nu fie luate în calcul, pentru a avea considerati 5 ani de facultate și încă 39 ani? Dacă da, cum pot face aceasta alegere?
Mulțumesc


Puteți face acest lucru prin depunerea la pensionare, conform cererii de pensionare, a diplomei de absolvire a facultății la cursuri de zi, sau a adeverinței de la facultatea absolvita, căci în perioada când vi se iau în calcul studiile la zi nu vi se pot lua în calcul și prestări pe baza de contract de asigurări sociale.
Re: pensie anticipata/ la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/17/2024 2:57am
Pentru a nu avea surprize neplacute la depunerea dosarului cereti lamuriri la ghiseul Casei de pensii.
Re: pensie anticipata/ la limita de varsta
Scris de: Eugeniu la data: 07/17/2024 6:57am
GicaH :
Petre Eugeniu :
Gen:M
Data nasterii:ianuarie 1961
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date: 5 ani facultate la zi
Intrebare:
Am lucrat 2 luni de zile în vacantele din perioada studenției, și sunt în cartea de munca. Pot alege sa nu fie luate în calcul, pentru a avea considerati 5 ani de facultate și încă 39 ani? Dacă da, cum pot face aceasta alegere?
Mulțumesc


Puteți face acest lucru prin depunerea la pensionare, conform cererii de pensionare, a diplomei de absolvire a facultății la cursuri de zi, sau a adeverinței de la facultatea absolvita, căci în perioada când vi se iau în calcul studiile la zi nu vi se pot lua în calcul și prestări pe baza de contract de asigurări sociale.


Am înțeles acest aspect. Dar se suprapune perioada facultății la zi, cu cele 2 luni lucrate în perioada vacantelor...Dacă vreau sa se tina cont de cei 5 ani de facultate la zi , se poate face abstracție de lunile lucrate, chiar dacă sunt trecute în cartea de munca?
Re: pensie anticipata/ la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/17/2024 9:26am
Se poate face abstractie de lunile lucrate dar intrebati la Casa de pensii procedura.
Re: pensie anticipata/ la limita de varsta
Scris de: Eugeniu la data: 07/26/2024 9:24am
la pensie :
Se poate face abstractie de lunile lucrate dar intrebati la Casa de pensii procedura.


întrebare: în condițiile de mai sus,în cazul în care ma pensionez- după pensionare, ma pot angaja imediat sau doar după împlinirea vârstei de 65 ani? Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Re: pensie anticipata/ la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/29/2024 3:50am
Deoarece pensia la care aveti dreptul este pensie pentru limita de varsta aveti dreptul ca dupa pensionare sa va angajati cu contract de munca si sa cumulati pensia cu salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1