Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Victoria la data: 07/17/2024 3:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Victoria la data: 07/17/2024 3:55am
Gen: feminin
Data nasterii:15.09.1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mă aflu în situația următoare:
Am dosarul depus pentru pensie anticipata parțială,la începutul lunii iulie2024.
Decizia e posibil sa vina la începutul lunii septembrie.
Stagiul de cotizare realizat 35,6 luni, din care 3 luni șomaj perioada iunie2006-septembrie 2006.Facultate 5 ani zi.
Ar fi mai bine sa mă duc cu decizia de încetare a contractului de muncă,în august pentru a fi pusă în
plată pe legea 263 sau nu contează?Întreb pentru situația în care pe legea 360 nu voi întruni condiția de stagiu complet CONTRIBUTIV.
Re: pensionare anticipata
Scris de: luciana la data: 07/17/2024 4:58am
Cel mai important aspect in cazul dvs. este faptul ca in conformitate cu L360 art.56, dvs indepliniti conditia de pensionare la limita de varsta si puteti depune pe data de 2 sept 2024 cerere in acest sens.Acest articol prevede ca persoanele cau au depasit stagiul complet de cotizare contributiv prevazut in anexa nr 5, cu 5 ani stagiu de cotizare (care poate fi alcatuit din stagiu contributiv, necontributiv sau asimilat), POT SOLICITA PENSIA PENTRU LIMITA DE VARSTA cu cel mult 5 ani inaintea varstei standard de pensionare prevazuta in aceeasi anexa nr.5,.
Indepliniti cerinta de 5 ani inaintea varstei standard, aveti deja realizat stagiul de cotizare contributiv de 34 ani si 4 luni (fara acestea nu puteati cere pensionarea anticipata) si l-ati depasit cu 6 ani si 2 luni din anii lucrati, somaj +facultate.
Depinde de dvs. cum veti actiona.
Va doresc multa sanatate si pensie indelungata.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/17/2024 9:37am
Raspunsul doamnei Luciana este corect.
Indiferent cum procedati cu decizia de pensie anticipata partiala, care este in lucru, consideram ca este avantajos sa depuneti cerere pentru pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 dupa intrarea in vigoare a acesteia.
Re: pensionare anticipata
Scris de: Victoria la data: 07/20/2024 2:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc pentru răspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1