Subiect "Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta" Deschis de Tudor la data: 07/18/2024 10:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Tudor la data: 07/18/2024 10:02am
Gen:M
Data nasterii:19 oct.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar de invaliditate din 08.2017.
Stagiu potențial acordat : 2 luni și 17 zile.
Data ieșirii la pensie la limita de vârstă : 19 oct. 2025.
Intrebare: Cum se va recalcula pensia in oct.2025 ?
Din 08.2017 pana 31.08.2024 - pensia de invaliditate este perioada asimilata.
Din 01.09.2024 pana in 19 .10.2025 -pensia de invaliditate nu mai este perioada asimilata.
Va ramane cu aceiasi pensie sau la punctajul pe care îl are se va adauga punctajul aferent perioadei 08.2017-31.08.2024 ?
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/19/2024 3:15am
Regretam ca nu va putem da un raspuns clar.
Asa cum ati observat si dv aceasta situatie nu este reglementata clar nici in noua lege a pensiilor si nici in Normele de aplicare ale acesteia. Ne ramane numai sa vedem cum se va proceda dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Constanta la data: 07/19/2024 10:06pm
Tudor :
Gen:M
Data nasterii:19 oct.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar de invaliditate din 08.2017.

Intrebare: Cum se va recalcula pensia in oct.2025 ?



În legea 360/2023 scrie că:

"Articolul 72
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă [b]stabilită în condițiile prezentei legi,....."
[/b]


Deci pensia la limită de vârstă se calculează potrivit prevederilor legii 360/2023.

Această lege, la calculul pensiei, nu ia în considerare venitul obținut din pensia de invaliditate la stabilirea punctajului lunar.


La art.85 alin. (7) Scrie:
"Punctajul lunar se calculează prin raportarea venitului brut lunar realizat sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat din anul respectiv."


În restul legii sau al normelor, nu se menționează nicăieri, așa cum era menționat în legislația anterioară, că la calculul pensiei pentru limită de vârstă va intra și cuantumul pensiei de invaliditate pentru stabilirea punctajului lunar.

Se menționează în norme că la trecerea la pensia pentru limită de vârstă , se vor lua în considerare veniturile realizate pentru care s-a datorat contribuție în perioada pensiei de invaliditate dacă este cazul, și se va păstra punctajul cel mai avantajos. Păstrarea punctajului cel mai "avantajos" este singurul "beneficiu". În unele cazuri de recalculări, se păstrează "cuantumul" cel mai avantajos până când se va depăși datorită majorării VPR.
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Constanta la data: 07/19/2024 10:30pm
La art. 13 alin. 5 din norme scrie:

" Perioadele necontributive și perioadele asimilate stagiului de cotizare se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile legii, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public și a realizat stagiu de cotizare contributiv."


Drept să spun nu observ în ce mod se pot valorifica perioadele necontributive, în care sunt incluse în legea 360/2023 pensiile de invaliditate.

"PERIOADA" se "VALORIFICĂ"!!!!

Nu are nici o relevanță, din punctul meu de vedere. Deoarece "PERIOADA" nu intră în calculul stagiului de cotizare contributiv pentru a o putea "valorifica".

Iar "perioada" se referă la timp, nu la o sumă ce poate fi valorificată pentru stabilirea cuantumului pensiei.
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 07/20/2024 1:33am
Constanta :
La art. 13 alin. 5 din norme scrie:

" Perioadele necontributive și perioadele asimilate stagiului de cotizare se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile legii, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public și a realizat stagiu de cotizare contributiv."


Drept să spun nu observ în ce mod se pot valorifica perioadele necontributive, în care sunt incluse în legea 360/2023 pensiile de invaliditate.

"PERIOADA" se "VALORIFICĂ"!!!!

Nu are nici o relevanță, din punctul meu de vedere. Deoarece "PERIOADA" nu intră în calculul stagiului de cotizare contributiv pentru a o putea "valorifica".

Iar "perioada" se referă la timp, nu la o sumă ce poate fi valorificată pentru stabilirea cuantumului pensiei.


Cu tot respectul, în concluzie, prin toate postările date de doamna Constanta, nu se lămurește problema celui care a întrebat.
Eu știu că dacă se răspunde, se arată și modalitatea de rezolvare, dacă există, nu numai impedimentele ce apar in legi.
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Constanta la data: 07/20/2024 2:44am
GicaH :
Constanta :
La art. 13 alin. 5 din norme scrie:

" Perioadele necontributive și perioadele asimilate stagiului de cotizare se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile legii, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public și a realizat stagiu de cotizare contributiv."


Drept să spun nu observ în ce mod se pot valorifica perioadele necontributive, în care sunt incluse în legea 360/2023 pensiile de invaliditate.

"PERIOADA" se "VALORIFICĂ"!!!!

Nu are nici o relevanță, din punctul meu de vedere. Deoarece "PERIOADA" nu intră în calculul stagiului de cotizare contributiv pentru a o putea "valorifica".

Iar "perioada" se referă la timp, nu la o sumă ce poate fi valorificată pentru stabilirea cuantumului pensiei.


Cu tot respectul, în concluzie, prin toate postările date de doamna Constanta, nu se lămurește problema celui care a întrebat.
Eu știu că dacă se răspunde, se arată și modalitatea de rezolvare, dacă există, nu numai impedimentele ce apar in legi.




Pey, io răspund acolo unde nu se poate răspunde întrucât legiferarea este aiurea, părerea mea, și dau exemple. Poate că nu întotdeauna sunt cele mai reușite!


Unde întrebările sunt foarte simple, și este clar răspunsul, nu cred că m-am băgat în discuție. Nu are nici un farmec pentru mine!
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Constanta la data: 07/20/2024 2:54am
Pe de altă parte, la întrebarea "cum se va calcula pensia de limită de vârstă după ce se ajunge la vârsta de pensionare în timpul pensiei de invaliditate ", am răspuns!

Se calculează potrivit legii noi.

Apoi, am dezvoltat ideile!
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 07/20/2024 3:38am
Tudor :
Gen:M
Data nasterii:19 oct.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar de invaliditate din 08.2017.
Stagiu potențial acordat : 2 luni și 17 zile.
Data ieșirii la pensie la limita de vârstă : 19 oct. 2025.
Intrebare: Cum se va recalcula pensia in oct.2025 ?
Din 08.2017 pana 31.08.2024 - pensia de invaliditate este perioada asimilata.
Din 01.09.2024 pana in 19 .10.2025 -pensia de invaliditate nu mai este perioada asimilata.
Va ramane cu aceiasi pensie sau la punctajul pe care îl are se va adauga punctajul aferent perioadei 08.2017-31.08.2024 ?


Aș dori să îl întreb pe domnul Tudor dacă a înțeles răspunsul primit și este mulțumit.
Adresez întrebarea deoarece eu am intrat în ceață după, mai mult decât înainte.
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Constanta la data: 07/20/2024 7:52am
GicaH!
O ieșire din impas, poate fi găsită în definiții!

h) număr total de puncte realizat - suma punctajelor anuale aferente perioadelor de stagiu de cotizare realizat, perioadelor asimilate, perioadelor necontributive, stagiului potențial și a numărului de puncte de stabilitate;

k) perioade necontributive - perioadele recunoscute ca vechime în muncă sau, după caz, ca stagiu de cotizare în baza unor acte normative specifice care vizează anumite categorii de persoane, pentru care nu există obligația plății contribuțiilor de asigurări sociale, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;

Definiții ce se regăsesc în art.3 la legea 360, coroborate aplicarea prevederilor legii 263/2010 art. 49

Articolul 49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate
.....

(4) Perioadele asimilate prevăzute la alin. (1) se valorifică pentru obținerea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile prevăzute de prezenta lege.


care, folosește aceeași expresie "PERIOADELE SE VALORIFICĂ", articol care cu toate că din punctul meu de vedere are o exprimare defectuoasă, în baza acestuia s-au luat în considerare la stabilirea punctajului lunar venitul obținut din pensia de invaliditate la trecerea la pensie pentru limită de vârstă.




Emoticon "Smile"!
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Constanta la data: 07/20/2024 8:08am
Diferența între cele două legi, fiind specificarea legii 263/2010

"Articolul 97
(1) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului lunar al asiguratului se utilizează:
a) cuantumul pensiei de invaliditate, în situația prevăzută la art. 49 alin. (1) lit. a);
b) 25% din câștigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective, în situațiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. b), c) și f);
(la 01-01-2018, Litera b) din Alineatul (1) , Articolul 97 , Sectiunea a 6-a , Capitolul IV a fost modificată de Punctul 84, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 103 din 14 decembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1010 din 20 decembrie 2017 )
c) cuantumul indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă, în situațiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. e).
(2) În cazul persoanelor care beneficiază de perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a) și care, în aceeași perioadă, obțin venituri pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, la calculul punctajului lunar al asiguratului se iau în considerare, prin cumulare, aceste venituri și cele stabilite pentru perioadele asimilate.



Specificare ce nu se regăsește în legea 360/2023, care lasă dreptul la interpretări.
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: Constanta la data: 07/20/2024 8:09am
Este mai CLAR acum?
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/22/2024 3:01am
Il rugam pe domnul Gica sa accepte faptul ca in noua lege a pensiilor nu este reglementat modul de calcul al pensiei la trecerea de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta sau sa vina cu prevederea care lamureste aceasta problema. Suntem surprinsi ca afirma ca a intrat in ceata mai mult decat inainte din cauza explicatiilor noastre.
Si noi suntem in ceata din cauza lipsei prevederilor necesare.
Il invitam sa citeasca definitia stagiului potential care se acorda la stabilirea pensiei de invaliditate si sa spuna cum poate inapoia acest credit un pensionar de invaliditate de gr I sau II la trecerea la pensie pentru limita de varsta care inainte se facea prin luarea in calcul a cuantumului pensiei de invaliditate.
Singura solutie ar fi sa fie scutit de acest credit sa sa nu mai fie scazute punctele pentru stagiu potential, dar aceasta sa fie reglementata "ca sa o stim si noi".
Re: Recalculare pensie la trecerea la pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 07/22/2024 4:04am
la pensie :
Il rugam pe domnul Gica sa accepte faptul ca in noua lege a pensiilor nu este reglementat modul de calcul al pensiei la trecerea de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta sau sa vina cu prevederea care lamureste aceasta problema. Suntem surprinsi ca afirma ca a intrat in ceata mai mult decat inainte din cauza explicatiilor noastre.
Si noi suntem in ceata din cauza lipsei prevederilor necesare.
Il invitam sa citeasca definitia stagiului potential care se acorda la stabilirea pensiei de invaliditate si sa spuna cum poate inapoia acest credit un pensionar de invaliditate de gr I sau II la trecerea la pensie pentru limita de varsta care inainte se facea prin luarea in calcul a cuantumului pensiei de invaliditate.
Singura solutie ar fi sa fie scutit de acest credit sa sa nu mai fie scazute punctele pentru stagiu potential, dar aceasta sa fie reglementata "ca sa o stim si noi".


Eu accept răspunsul că nu este reglementat în nouă lege a pensiilor.
Nu vad de ce se pune pe tapet ce reglementează legea in zeci de articole și propoziții și nu se spune clar că nu se cunoaște răspunsul din cauza nereglementarilor.
Eu știu cum este acum, poate vor extinde aplicarea....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1