Subiect "Art 56" Deschis de Gratiela Dinu la data: 07/19/2024 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Art 56
Scris de: Gratiela Dinu la data: 07/19/2024 6:54am
Gen:F
Data nasterii:01.07.1962
Stagiul de cotizare:34 ani si 5 luni
Alte date:In pensie anticipata partiala, 6 ani facultate, 1 copil
Intrebare: Am 34 ani si 5 luni cotizati, 6 ani facultate si un copil. Sunt actual in pensie anticipata partiala cu penalizare. Data trecerii la limita de varsta este 1 Octombrie 2024 pe actuala lege. La data de 1 Septembrie, conform Art 56 din noua lege, voi primi automat trecerea la limita de varsta sau este necesar sa depun cerere prin care o solicit cu luna Septembrie? Mentionez ca exista adeverinta de facultate depusa la dosar in care sunt specificati 6 ani absolviti la zi.
Re: Art 56
Scris de: GicaH la data: 07/19/2024 2:07pm
Gratiela Dinu :
Gen:F
Data nasterii:01.07.1962
Stagiul de cotizare:34 ani si 5 luni
Alte date:In pensie anticipata partiala, 6 ani facultate, 1 copil
Intrebare: Am 34 ani si 5 luni cotizati, 6 ani facultate si un copil. Sunt actual in pensie anticipata partiala cu penalizare. Data trecerii la limita de varsta este 1 Octombrie 2024 pe actuala lege. La data de 1 Septembrie, conform Art 56 din noua lege, voi primi automat trecerea la limita de varsta sau este necesar sa depun cerere prin care o solicit cu luna Septembrie? Mentionez ca exista adeverinta de facultate depusa la dosar in care sunt specificati 6 ani absolviti la zi.


Este necesar să faceți o cerere atunci, căci în cazul dumneavoastră nu se face trecerea din oficiu ci se transforma pensia anticipata parțială in pensie anticipata cu diminuare pastrandu-se procentul de diminuare avut până la data obținerii drepturilor de pensie limita de vârstă conform legii 263/2010 pe baza căreia presupun că v-
ați pensionat anticipat parțial.
Re: Art 56
Scris de: la pensie la data: 07/22/2024 3:04am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1