Subiect "Pensie la limita de vârstă" Deschis de Chiriac Carmen la data: 07/19/2024 12:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de vârstă
Scris de: Chiriac Carmen la data: 07/19/2024 12:32pm
Gen:Feminin
Data nasterii:19.06.1966
Stagiul de cotizare:35 ani și 9 luni, începând cu 12.10.2024
Alte date: facultatea la zi, 4 ani, un copil
Intrebare:
Bună ziua,
Am primit decizia de pensionare anticipată,cu penalizare maxima,întrucât Casa de Pensii nu a luat în considerare toată perioada contributivă, datorita decalajului de 2 luni de înregistrare a contribuțiilor.
Întrebarea mea este dacă,odată acceptată decizia,pot solicita la intrarea în vigoare a noii legi,trecerea la pensie la limita de vârstă,cu valorificarea întregii perioade contributive și a studiilor, cumulând astfel perioada necesară de 39 ani și 8 luni, potrivit art. 56.
Mulțumesc anticipat!
Re: Pensie la limita de vârstă
Scris de: GicaH la data: 07/19/2024 1:59pm
Chiriac Carmen :
Gen:Feminin
Data nasterii:19.06.1966
Stagiul de cotizare:35 ani și 9 luni, începând cu 12.10.2024
Alte date: facultatea la zi, 4 ani, un copil
Intrebare:
Bună ziua,
Am primit decizia de pensionare anticipată,cu penalizare maxima,întrucât Casa de Pensii nu a luat în considerare toată perioada contributivă, datorita decalajului de 2 luni de înregistrare a contribuțiilor.
Întrebarea mea este dacă,odată acceptată decizia,pot solicita la intrarea în vigoare a noii legi,trecerea la pensie la limita de vârstă,cu valorificarea întregii perioade contributive și a studiilor, cumulând astfel perioada necesară de 39 ani și 8 luni, potrivit art. 56.
Mulțumesc anticipat!


Da, dacă nu o puneți în plată până la 1 septembrie 2024, pensia anticipata parțială se consideră suspendata și dacă atunci aveti minim stagiul complet de cotizare contributivi și încă minim 5 ani peste acesta constituit din stagii asimilate precum studii superioare, astfel puteți face cerere de pensionare la limită de vârstă.
Re: Pensie la limita de vârstă
Scris de: la pensie la data: 07/22/2024 7:13am
Nu intelegem la ce va referiti privind decalajul de inregistrare.
Casa de pensii ia in calcul stagiul de cotizare realizat de dv la data depunerii dosarului de pensionare.
Aveti dreptul sa cereti pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 daca la data depunerii cererii pentru aceasta aveti stagiul de cotizare contributiv de minim 34 ani si 8 luni si stagiul total de cotizare (inclusa perioada facultatii) de 39 ani si 8 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1