Subiect "Nelamurire" Deschis de Doru la data: 07/20/2024 12:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelamurire
Scris de: Doru la data: 07/20/2024 12:34pm
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Știu ca calcularea pensiei se face după salariile trecute în cartea de munca.In contul meu de la cnpp stagiile lunarr după 2001 șanț total diferite fata de cele din cartea de munca(mai mari).
Întrebarea este dacă punctajul total pe care il am este calculat cu salariile din cartea de munca sau cu cel afișat on cont.Multumesc.
Re: Nelamurire
Scris de: GicaH la data: 07/21/2024 2:32am
Doru :
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Știu ca calcularea pensiei se face după salariile trecute în cartea de munca.In contul meu de la cnpp stagiile lunarr după 2001 șanț total diferite fata de cele din cartea de munca(mai mari).
Întrebarea este dacă punctajul total pe care il am este calculat cu salariile din cartea de munca sau cu cel afișat on cont.Multumesc.


La punctajele medii anuale se mai adaugă automat și sporul de vechime și pensia suplimentară, care sunt evidențiate doar în anexele "Punctaje anuale" și "Punctaje lunare" de ladecizia de pensionare dacă le aveți, dacă nu, le puteți cere la CJP.
Re: Nelamurire
Scris de: la pensie la data: 07/22/2024 10:11am
Punctajul pensiei dv a fost calculat conform actualei legi a pensiilor 263/2010 astfel :
- In perioada inainte de 01 aprilie 2001 cu salariile tarifare din carnetul de munca cu sporurile cu caracter permanent inscrise in carnetul de munca si cu sporurile cu caracter permanent netrecute in carnetul de munca daca au fost dovedite cu adeverinte eliberate de angajator.
- In perioada dupa 01 aprilie 2001 cu salariile brute care cuprind salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent inscrise in carnetul de munca (sporul de vechime), sporuri cu caracter permanent netrecute in carnetul de munca (spor pentru orele de noapte), sume castigate in acord, prime etc... Aceste sume pentru care s-a platit contributie au fost transmise lunar de catre angajator la Casa de pensii.
Noua lege a pensiilor 360/2023 prevede luarea in calcul a salariilor brute si in perioada inainte de 01 aprilie 2001 daca depuneti o adeverinta cu aceste salarii conform modelului din anexa 6 la aceasta lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1