Subiect "ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!" Deschis de Constanta la data: 07/21/2024 1:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/21/2024 1:27am
Articolul 84 /Legea nr. 360/2023

(1) Valoarea punctului de referință prevăzută la art. 83 alin. (1) reprezintă raportul dintre valoarea punctului de pensie la data intrării în vigoare a prezentei legi și nivelul mediu al stagiilor de cotizare prevăzute de legislația anterioară, respectiv nivelul 25.

(2) La data intrării în vigoare a prezentei legi, valoarea punctului de referință este de 81 de lei.

(3) Începând cu anul următor intrării în vigoare a prezentei legi, valoarea punctului de referință se majorează anual, la începutul fiecărui an, în luna ianuarie, cu rata medie anuală a inflației, la care se adaugă 50% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut realizat, indicatori definitivi, cunoscuți în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicați de Institutul Național de Statistică.

(4) În situația în care unul dintre indicatorii prevăzuți la alin. (3) are valoare negativă, la stabilirea valorii punctului de referință se utilizează indicatorul cu valoare pozitivă.

(5) În situația în care indicatorii prevăzuți la alin. (3) au valori negative se păstrează ultima valoare a punctului de referință.

(6) În anul 2024, valoarea punctului de pensie prevăzută pentru anul 2023, respectiv de 1.785 de lei, se majorează cu 13,8% și este de 2.032 de lei.

(7) Începând cu anul 2025, procentul de majorare rezultat din aplicarea prevederilor alin. (3)-(5) nu poate fi mai mare decât procentul de creștere al veniturilor din contribuțiile de asigurări sociale la buget sau rata medie anuală a inflației din ultimii 2 ani, indicatori definitivi, cunoscuți în ultimii 2 ani anteriori, comunicați de Institutul Național de Statistică, situație în care se acordă procentul cel mai avantajos.




ATENȚIE la punctul (7)!!!!
În dezbaterile mult trâmbițate nimeni nu a pus în discuție această limitare.

Dacă procentul de creștere al veniturilor din contribuțiile de asigurări sociale la buget nu este cel puțin egal cu cât ar ieși procentul de majorare al pensiilor, procentul de majorare al pensiilor va fi LIMITAT, indiferent de cât de mare va fi inflația.
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: GicaH la data: 07/21/2024 2:50am
Constanta :
Articolul 84 /Legea nr. 360/2023

(1) Valoarea punctului de referință prevăzută la art. 83 alin. (1) reprezintă raportul dintre valoarea punctului de pensie la data intrării în vigoare a prezentei legi și nivelul mediu al stagiilor de cotizare prevăzute de legislația anterioară, respectiv nivelul 25.

(2) La data intrării în vigoare a prezentei legi, valoarea punctului de referință este de 81 de lei.

(3) Începând cu anul următor intrării în vigoare a prezentei legi, valoarea punctului de referință se majorează anual, la începutul fiecărui an, în luna ianuarie, cu rata medie anuală a inflației, la care se adaugă 50% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut realizat, indicatori definitivi, cunoscuți în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicați de Institutul Național de Statistică.

(4) În situația în care unul dintre indicatorii prevăzuți la alin. (3) are valoare negativă, la stabilirea valorii punctului de referință se utilizează indicatorul cu valoare pozitivă.

(5) În situația în care indicatorii prevăzuți la alin. (3) au valori negative se păstrează ultima valoare a punctului de referință.

(6) În anul 2024, valoarea punctului de pensie prevăzută pentru anul 2023, respectiv de 1.785 de lei, se majorează cu 13,8% și este de 2.032 de lei.

(7) Începând cu anul 2025, procentul de majorare rezultat din aplicarea prevederilor alin. (3)-(5) nu poate fi mai mare decât procentul de creștere al veniturilor din contribuțiile de asigurări sociale la buget sau rata medie anuală a inflației din ultimii 2 ani, indicatori definitivi, cunoscuți în ultimii 2 ani anteriori, comunicați de Institutul Național de Statistică, situație în care se acordă procentul cel mai avantajos.




ATENȚIE la punctul (7)!!!!
În dezbaterile mult trâmbițate nimeni nu a pus în discuție această limitare.

Dacă procentul de creștere al veniturilor din contribuțiile de asigurări sociale la buget nu este cel puțin egal cu cât ar ieși procentul de majorare al pensiilor, procentul de majorare al pensiilor va fi LIMITAT, indiferent de cât de mare va fi inflația.


Este pus acolo cuvântul "sau" , iar la final " procentul mai avantajos".
Aceste discuții filozofice, zic eu, sunt interesante, dar legea așa de complicat a fost făcută astfel încât nici cei ce au făcut-o nu o pot înțelege, astfel încât vor avea mult de lucru instanțele judecătorești și CCRul.
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/21/2024 3:37am
"sau rata medie anuală a inflației din ultimii 2 ani, indicatori definitivi, cunoscuți în ultimii 2 ani anteriori,"



Dap!

Dacă în al doilea an anterior inflația a fost zero ( anul n-2) și dacă în primul an anterior inflația a fost de 40% ( anul n-1, an care se ia în considerare la punctele anterioare ale articolului), media va fi de 20%!!!!
Deci, în loc să se dea inflația de 40% și creșterea medie a salariului mediu brut, se va da un procent de majorare a pensiilor de 20%!!!!



Este foarte adevărat! Este o lege atât de încâlcită și de strâmbă, încât nici cei care trebuie să o aplice nu știu dacă pot păstra o logică a gândirii.
Mă întreb dacă cei care au făcut softul au reușit să pună toate condițiile și au reușit să le facă să funcționeze în așa fel încât să nu se anuleze o condiție de o altă condiție astfel încât să nu dea erori programul informatic!
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: mihai la data: 07/22/2024 3:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ar fi bine sa vorbim mai intii de numitorul 25 din formula VPR și apoi de nedreptatea care se face pensionarilor care încă muncesc fără sa li se acorde puncte .
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/22/2024 9:44am
Formula cu VPR-ul, și tot mecanismul de calcul al punctelor, din punctul meu de vedere, este o mermeleală.
"Gândirea adâncă" prin care s-a găsit "formula miraculoasă" a avut scopul de a ridica cuantumul pensiei celor care au tras ca bou' la jug mulți ani pe salariul de nimic.

Concluzia mea este că prin această modalitate de calcul, statul are nevoie doar de sărmanii boi care să tragă la jug până intră în groapă, ce vor trăi cu iluzia că vor încasa o pensie mai mare, fără să-și dea seama că de fapt prin faptul că muncesc mai mulți ani fără a lua pensie, ei pierd banii din pensie!

În prezent, la salariul minim de 3700 lei, lunar el plătește la stat o contribuție la pensie de 925 lei.

Într-un an de zile plătește 11.100 lei la stat contribuție.

Pentru faptul că muncește un an în plus, pentru care plătește contribuție 11.100 lei, omul nostru care trage din greu, primește 81 lei maxim în plus la pensie, pentru un stagiu de cotizare contributiv de peste 35 de ani.

În schimb, dacă ar beneficia de pensie, ar încasa lunar minim 1.281 lei.


Asta este socoteala care ar trebui arătată la TV-urile unde discută discuții despre "creșterea pensiilor"!
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/22/2024 9:59am
Poate că nu este o exprimare elegantă! Dar, doar cei ce cu greu se descurcă din pensie, este posibil să accepte să muncească pentru doi bani în plus la pensie. Deci, exact marea masă despre care se spune că li se face dreptate prin noua lege a pensiilor!!!!!

Nu văd cum ar accepta o persoană care ar beneficia de o pensie din care să poată trăi decent, ceea ce înseamnă că a avut și un venit de cel puțin egal cu salariul mediu brut pe economie, pentru care ar trebui să plătească lunar pentru pensie 2000 de lei ca să câștige bonusul de 81 de lei, în loc să încaseze pensia de aproximativ 4000 de lei. ( Nu stau să fac calculele exacte pentru a exemplifica, se înțelege ceea ce vreau să spun)
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Apostolul Petru la data: 07/22/2024 1:15pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cu riscul de a fi obositor, repet, cat timp Metodologia de transformare bla, bla, bla...NU este publicata in MO nu avem ce discuta!
Pricep ca "Metodolgia" nu are treaba cu punctele de stabilitate, daaaar simplul fapt ca nici pana in prezent nu e pu bli ca ta in MO ma face sa cred ca sunt mai multe decat interese ascunse sau neintelese de catre subsemnatul vis-a-vis de aceasta minunata noua Lege a pensiilor.
Pentru Constanta: chapeau bas!
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 5:34am
Apostolul Petru :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cu riscul de a fi obositor, repet, cat timp Metodologia de transformare bla, bla, bla...NU este publicata in MO nu avem ce discuta!
Pricep ca "Metodolgia" nu are treaba cu punctele de stabilitate, daaaar simplul fapt ca nici pana in prezent nu e pu bli ca ta in MO ma face sa cred ca sunt mai multe decat interese ascunse sau neintelese de catre subsemnatul vis-a-vis de aceasta minunata noua Lege a pensiilor.
Pentru Constanta: chapeau bas!



Gracias!


Încă o mică cârcoteală, ar zice unii, asupra modalității de majorare a pensiilor în viitor, cu care se laudă Puterea.

Pe mine m-a deranjat lauda asta care o vâră sub nasul pensionarilor, care nu prea au habar ce înseamnă aliniatul 3 al articolului.


Se laudă că în fiecare an în luna ianuarie s-a stabilit că se va majora pensia cu inflația.


Ceea ce nu se explicitează este faptul că inflația la care se referă nu este aferentă anului care s-a încheiat ci cu un an în urmă.

Spre exemplu în ianuarie 2025 se va acorda inflația aferentă anului 2023.


Se discutase ca majorarea să se facă în martie-aprilie. Astfel, s-ar fi acordat majorarea potrivit inflației doar cu o întârziere de 3-4 luni. Dar nu a mai fost legiferat astfel.

Așa cum s-a stabilit, se majorează în fiecare an la 1 ianuarie, dar cu inflația din urmă cu doi ani.


Cine pierde și cine câștigă din afacerea asta? Bineînțeles că pensionarul pierde, dar el nu știe că e fraierit de cei care îi flutură marile realizări ale legii.

El a plătit încă din 2023 inflația ce o va primi prin majorarea pensiei abia în 2025!


Asta, ca să mă refer strict la inflație și actualizarea pensiei cu inflația.
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 5:40am
"indicatori definitivi, cunoscuți în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicați de Institutul Național de Statistică."



Paragraful cu pricina!
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 5:46am
apostole Petru, pentru recalculări nu au nevoie de metodologia respectivă.
Doar pentru cei care se vor pensiona cu 1 septembrie 2024, și cărora li se vor emite deciziile de pensionare în termen de 45 de zile de la depunerea cererii.
Deci ar rezulta că mai au timp o lună de zile, după intrarea în vigoare a legii, să emită metodologia.
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 7:06am
Încă o "furăciune" la punctajul lunar realizat de către salariat, este indicatorul la care se împarte venitul lunar realizat de către salariat. Adică câștigul salarial mediu brut din luna respectivă comunicat de Institutul Național de Statistică.


Acest câștig nu este câștigul salarial mediu brut al tuturor celor ce muncesc!!!!

În statistici nu sunt incluse toate societățile comerciale private, regiile autonome, administrația publică, etc.


Ministerul muncii are o evidență separată a câștigului salarial mediu brut al tuturor celor care muncesc, și care este MAI MIC decât cel comunicat de către statistică și uneori chiar și față de salariul mediu brut pe țară utilizat în legea bugetului de asigurări sociale de stat.


Dacă ai venitul brut de 5.000 de lei pe luna mai 2024, salariul mediu brut comunicat de statistică pentru luna mai 2024 este 8.355 lei.

5000 : 8355 = 0,59844 puncte de pensie pentru luna mai, calculate conform legii.


Dacă s-ar fi împărțit la salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului de stat, care a fost stabilit la valoarea de 7567 lei pentru tot anul 2024, în această situație punctajul lunar obținut ar fi fost:

5000 : 7567 = 0,66076 puncte pentru aceeași lună mai.


În realitate, salariul mediu brut realizat este sub salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de stat.


Deci, concluzia este că televizorul, sursa de informare a pensionarilor, este în slujba sponsorului și nu a utilizatorului. Pentru că nu informează ceea ce ar trebui să informeze!!!


Eu, încerc așa cum pot, pe unde pot, atât cât pot.
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: GicaH la data: 07/23/2024 8:14am
Constanta :
Încă o "furăciune" la punctajul lunar realizat de către salariat, este indicatorul la care se împarte venitul lunar realizat de către salariat. Adică câștigul salarial mediu brut din luna respectivă comunicat de Institutul Național de Statistică.


Acest câștig nu este câștigul salarial mediu brut al tuturor celor ce muncesc!!!!

În statistici nu sunt incluse toate societățile comerciale private, regiile autonome, administrația publică, etc.


Ministerul muncii are o evidență separată a câștigului salarial mediu brut al tuturor celor care muncesc, și care este MAI MIC decât cel comunicat de către statistică și uneori chiar și față de salariul mediu brut pe țară utilizat în legea bugetului de asigurări sociale de stat.


Dacă ai venitul brut de 5.000 de lei pe luna mai 2024, salariul mediu brut comunicat de statistică pentru luna mai 2024 este 8.355 lei.

5000 : 8355 = 0,59844 puncte de pensie pentru luna mai, calculate conform legii.


Dacă s-ar fi împărțit la salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului de stat, care a fost stabilit la valoarea de 7567 lei pentru tot anul 2024, în această situație punctajul lunar obținut ar fi fost:

5000 : 7567 = 0,66076 puncte pentru aceeași lună mai.


În realitate, salariul mediu brut realizat este sub salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de stat.


Deci, concluzia este că televizorul, sursa de informare a pensionarilor, este în slujba sponsorului și nu a utilizatorului. Pentru că nu informează ceea ce ar trebui să informeze!!!


Eu, încerc așa cum pot, pe unde pot, atât cât pot.


Totuși acest mod de calcul cu salariul mediu brut folosit la fundamentarea bugetului de stat, va fi folosit in viitor, conform legii, 360/2023, după 1 septembrie 2024,
Re: ARTICOLUL 84 - sau cum se vor mai majora pensiile!
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 8:43am
Aha! Dap. Dar doar veniturile realizate începând cu 1 septembrie 2024 se vor raporta la salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de stat. Deci, în principal pentru viitorii pensionari.


Actualii pensionari fiind văduviți de aproximativ 0,1 puncte pe an, care înmulțite cu 35 de ani fac 3,5 puncte, care în lei înseamnă aproximativ 300 de lei pe lună.


Totuși, nu m-ar mira ca în viitor salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de stat să fie din pix mai mare decât ceea ce va da Statistica ca fiind realizat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1